Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 107 din CM poate obliga angajatul ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 107 din CM poate obliga angajatul ?

Buna ziua
Doresc un raspuns la urmatoarea problema
Societatea la care lucrez are 50 salariati . care au contracte pe durata nedeterminata , p-atronul doreste ca prin art 107 din CM de a transforma aceste contractele de munca ale salariatiilor din nedeterminata in CIM cu timp partial de 2 ore pe zi ? lucru care consider ca nu este posibil decit cu acordul salariatului pe baza de cerere ,
astept raspunsul dvs .
depinde ce aveti scris si in ROI
Art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
.....
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege, si anume:
- detasare
- delegare
- in cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau
- ca măsură de protecţie a salariatului.
salariatii nu doresc schimbarea CIM cu norma intreaga in CIM partiale si prin urmare nu solicita acest transfer la cerere , ei solicita concedierea colectiva , pe motive economice datorita lipsei de materie prima , daca nu semneaza actele aditionale de modificare CIM se se poate intimp0la
Daca nu sunt semnate de ambele parti, acele acte aditionale nu-si vor produce efectele pentru care se doresc a fi semnate.

Probabil ca daca vede refuzul majoritatii privind semnarea actelor aditionale, angajatorul va decide concedierea salariatilor.