Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cedarea sau vinderea partii unui asociat catre alt ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cedarea sau vinderea partii unui asociat catre alt asociat in detrimentul tertului asociat

Buna ziua. Vreau sa stiu daca un asociat cu acelasi procent ca al meu are dreptul sa vanda sau sa cedeze partea lui din firma celuilalt asociat pe motivul ca cel din urma sa poata detine majoritatea? Este legal asa ceva fara sa ma intrebe si pe mine? Si daca este legal asa ceva, noul actionar majoritar cu procent de 75% are dreptul sa inchida firma cand vrea el?Chiar daca firma a avut profit pe toti anii de activitate?
Va multumesc frumos.
Toate hotararile privind societatea se iau de catre asociati firmei .Daca dvs. nu sunteti de acord si nu semnati actul de cesiune asociatul dvs. nu poate sa efectueeze aceasta modificare in statutul societatii pe cale amiabila.
Multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca exista si o cale de a ma actiona in instanta in cazul in care nu sunt de acord? Si ar putea sa castige?