avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile legale de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile legale de munca

As vrea sa intreb,,,,lucrez la o firma,sunt sudor,ne obliga sa lucram trei zile pe sapt, cate 12 ore,restul sunt de 8,iar sambata ne cheama iarasi,fortat,,e legal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:06, 25 Iunie 2014
Nu. Programul normal de lucru e de 8 ore/zi si 5 zile/ sapt.
Se pot efectua ore suplimentare insa doar cu acordul salariatului.
1. Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.

2. Se poate accepta si un astfel de program mentionat de dvs (pentru 5 zile lucratoare ),insa programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Codul muncii - ore lucrate saptamanal ContSters278216 ContSters278216 BUNA ZIUA.V-as ruga sa ma lamuriti daca este legal in ceea ce priveste programul de lucru astfel: firma privata angajat operator date si retelistica o ... (vezi toată discuția)
Abuz firme bunul666 bunul666 VREAU SA DAU IN JUDECATA FIRMA LA CARE LUCREZ CA SOFER PENTRU NEPLATA ORELOR SUPLIMENTARE SI PROGRAM ABUZIV. AS VREA SA STIU DACA AM SANSE DE CASTIG ? (vezi toată discuția)
Programul de lucru nina ina nina ina Dacă lucrez la un program de 12 /24 respectiv 12 /48 e normal ca șefa mea să îmi modifice turele astfel încât să prind numai eu weekend întreg la ... (vezi toată discuția)