avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul obligatoriu de minim o luna pentru tatal ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul obligatoriu de minim o luna pentru tatal unui copil nou nascut

daca sotul meu momentan lucreaza iar eu numai ce am terminat de foarte curand liceul,nu suntem intr-un domiciliu stabil,stam la mama baiatului....ce conditii si ce acte sunt necesare pentru obtinerea de concediu obligatoriu de o luna al tatalui?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:46, 26 Iunie 2014
1. Indemnizatia pentru CCC, stimulentul de insertie sau alocatia de stat pentru copii se acorda in baza urmatoarelor documente, dupa caz:
• actul de identitate al solicitantului;
• certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;
• certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;
• adeverinta eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte indeplinirea conditiilor;
• adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate sau, dupa caz, alte dovezi, din care sa reiasa ultima zi de concediu de maternitate;
• declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca solicitantul nu beneficiaza in acelasi timp de indemnizatie de maternitate
• declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca celalalt parinte natural sau, dupa caz, o alta persoana (parinte adoptiv, tutore) nu beneficiaza de aceleasi drepturi;
• declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca solicitantul se ocupa de cresterea si ingrijirea copilului si ca acesta nu este incredintat sau dat in plasament nici unui organism privat autorizat sau serviciu public autorizat ori unei persoane fizice;
• dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori sau, dupa caz, declaratie pe
propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului;
• dovada eliberata de autoritatile competente sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare;
• dovada eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte incadrarea solicitantului intr-una din situatiile speciale de eligibilitate (au beneficiat in ultimele 12 luni de indemnizatie de somaj, si-au insotit sotul/sotia intr-o misiune permanente in strainatate etc.)
• alte acte necesare, dupa caz, stabilirii dreptului, prevazute in normele metodologice pentru aplicarea prevederilor OUG 111/2010.


2. - Actele de mai sus sunt cu caracter general.
- Mergeti la Primarie si luati lista cu actele necesare in situatia dvs.

3. - Dar nu spuneti nimic despre dvs., daca beneficiati sau nu de concediu crestere copil (CCC).
- Dati mai multe amanunte ca sa va ajutam: data nasterii copilului, cand ati absovit liceul, daca ati fost in somaj indemnizat dupa absolvire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil? gideacostel gideacostel pentru indemnizatie eu sunt angajat din luna 16-102015 as dori sa stiu daca pot loa indemnizatia pentru copil si ce acte sunt necesara (vezi toată discuția)
Despre indemnizatia copilului pisi22 pisi22 Eu am intrat in somaj pe 12.12.2016 so am 12 luni,dar am aflat ca sunt insarcinata am o luna, CE pot face sa IAU indemnizatia LA copil,CE acte imi trebuie si ... (vezi toată discuția)
Acte pentru indemnizatia de crestere a copilului Dana_Saigiu Dana_Saigiu Imi poate spune cineva va rog cu exactitate ce acte imi trebuie pentru intocmirea dosarului de indemnizatie crestere copil?Va multumesc! (vezi toată discuția)