avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conducere sub influenta alcoolului- apel Parchet
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Conducere sub influenta alcoolului- apel Parchet

in data de 24 mai 2014 s-a pronuntat de tribunalul Brasov sentinta in cazul meu.Pe 30 mai,procuroru a facut recurs..am avut alcoolemie de 1,80 si am primit 1,6 luni cu suspendare si interzicerea de a conduce timp de 1 an,cu perioada de incercare de 3,6 luni.
Va intreb de ce a facut recurs?nu e de acord cu sentinta?este prea mica?am explicat si in instanta ca sunt sofer profesionist, doar asta am lucrat si nu am avut niciodata vreo abatere.multumesc mult:(
Cel mai recent răspuns: tirist , utilizator 16:57, 8 Septembrie 2014
Procurorul de caz a considerat ca pedeapsa este prea blanda.
{editat}
Ultima modificare: Marți, 8 Iulie 2014
Gabriela Mihai, Avocat
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceasi tema ( pct.3.3 din Regulament).
In situatia in care mai aveti intrebari/nelamuriri suplimentare legate de acest subiect, aveti posibilitatea sa folositi optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
tirist a scris:

Buna ziua.
Pe 11 voi avea primul termen in apelul facut de procuror .
Imi puteti spune ce se va intampla?
Voi fi audiat din nou sau mi se va prezenta motivarea raspunsului.Va rog sa ma ajutati, pt ca nici acum, ca de altfel nici la tribunal nu am avocat, nici macar pe cel din oficiu.multumesc:(

Pentru a se afla exact de ce s-a declarat cale de atac trebuie mers la dosar.
Este posibil sa vrea o pedeapsa cu executare si asa pare sa fie.

Amerge la dosar inseamna ca veti vedea si motivarea apelului parchetului, dvs. sau avocatul, daca aveti avocat.
Daca nu aveti avocat ar fi bine sa nu va jucati si sa va angajati.
La curtile de apel se cam admit apelurile parchetelor si in cazul dvs. ar insemna sa ajungeti dupa gratii.
Ar fi chiar recomandabil sa aveti avocat foarte bun...
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Septembrie 2014
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Doamne fereste..sper ca nu e cazul..si doar cred ca am dat peste un procuror cam tinerel si plin de zel...stiu ca am gresit..regret toata viata..am ramas fara serviciu si e groaznic..dar sper ca nu ...nu voi ajunge acolo..cat despre avocat, daca mi-as permite as angaja 2, nu unul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parchetul -recurs nikolos nikolos la o suspendare conditionata de1an si 4 luni parchetul facand recurs ce se poate intampla inculpatului ? inculpatul este obligat sa se prezinte si el la recurs ... (vezi toată discuția)
Sentinta de condamnare- pronuntare/comunicare/termen recurs pici80 pici80 . Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru Ministerul Public şi de la comunicare pentru inculpatul ionica ion. Pronunţată în şedinţă ... (vezi toată discuția)
Dosar penal art 81 - ce sanse am sa primesc permisul inapoi? valentin_matei2003 valentin_matei2003 Buna ziua o mica intrebare am si eu ,momentan mi sa suspendat permisul de conducere pt conducerea sub influenta alcolului ...alcolemia e mare in sange 1,80 si ... (vezi toată discuția)