avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1471 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CAS-Pfa pensionar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CAS-Pfa pensionar

Buna seara,

Am o nelamurire: sunt pfa -pensionar -dorec sa stiu daca am obligatia de plata la CAS ?
De curand am auzit un zvon cum ca -pfa urile pensionari li se vor reduce cu 50% contributia cas...?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: seciumonica , utilizator 12:48, 8 August 2014
Pfa pensionar nu plateste contributie la pensie ci doar impozit pe venit si contributie la sanatate.
Va multumesc pentru raspuns.
Trebuie facut ceva in acest sens?declarat ca sunt pensionar si nu va trebui sa platesc contributie la pensie?

multumesc,
Buna seara,

Am inteles partea ca nu platesc CAS-dar acasa mi-a venit decizie de la ANAF cu CAS de plata-si am intrebat direct la ei-mi-au spus ca platesc si pensionarii
Buna ziua,
Am primit decizie de la ANAF -sa platesc CAS SI CASS...mi-au sp ca nu are importanta faptul ca sunt pensionar tot se plateste contributia la pensie???..acum nu mai inteleg..ce trebuie facut in acest sens..

Va multumesc ,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! speta este urmatoarea :pensionar pentru limita de ... vatile vatile Buna ziua ! Speta este urmatoarea :pensionar pentru limita de varsta ,68 de ani ,posesor al unui PFA platitor de taxe la NORMA DE VENIT! INTREBAREA ESTE: sunt ... (vezi toată discuția)
Cass,cas pentru pfa flay flay Buna ziua. Caut un raspuns in cazul meu: Sunt student,de 3 luni angajat si pe langa aceasta am un PFA care nu realizeaza nici un venit.In acest caz mai ... (vezi toată discuția)
Cas si cass dupa pensionare Adi Lungu Adi Lungu Buna seara. Am o dilema, auzind de hot. judecatoreasca de mai jos, din care doar citez un fragment, mai ales ca este vorba de o speta in care subiectul este ... (vezi toată discuția)