Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CAS-Pfa pensionar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CAS-Pfa pensionar

Buna seara,

Am o nelamurire: sunt pfa -pensionar -dorec sa stiu daca am obligatia de plata la CAS ?
De curand am auzit un zvon cum ca -pfa urile pensionari li se vor reduce cu 50% contributia cas...?

Va multumesc
Pfa pensionar nu plateste contributie la pensie ci doar impozit pe venit si contributie la sanatate.
Va multumesc pentru raspuns.
Trebuie facut ceva in acest sens?declarat ca sunt pensionar si nu va trebui sa platesc contributie la pensie?

multumesc,
Buna seara,

Am inteles partea ca nu platesc CAS-dar acasa mi-a venit decizie de la ANAF cu CAS de plata-si am intrebat direct la ei-mi-au spus ca platesc si pensionarii
Buna ziua,
Am primit decizie de la ANAF -sa platesc CAS SI CASS...mi-au sp ca nu are importanta faptul ca sunt pensionar tot se plateste contributia la pensie???..acum nu mai inteleg..ce trebuie facut in acest sens..

Va multumesc ,