Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reabilitare termica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reabilitare termica

buna ziua ,
1-daca dintr-un bloc de 50 locatari , 4 nu au bani sa plateasca pentru reabilitare termica , ii poate cineva obliga sa plateasca? ( cei 4 nu sunt de acord cu reabilitarea pentru ca nu-si permit).
2 - administratoarea a bagat in fondul de reparatii o suma de 80 lei ( pentru proiectul reabilitarii). daca nu sunt de acord cu ea ( ca nu-mi permit) si nu vreau sa platesc cei 80 lei/ luna, e normal sa nu vrea sa-mi incaseze intretinerea decat daca dau si cei 80 lei? nu e abuz? cui pot reclama situatia?
astept raspunsuri ,
multumesc anticipat!
Minoritatea se supune majoritatii, cum ar fi ca 4 apartamente dintr-un condominiu sa ramana nefacute?
Legea 230/2007 Articolul 16 (1)Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea sau modernizarea cladirii, pentru reabilitarea termica si eficienta energetica, potrivit prevederilor legale. Indiferent de natura interventiilor, se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri.
(2)In cladirile afectate de seisme, proprietarii au obligatia de a lua de urgenta masuri pentru consolidare, cu sprijinul autoritatii publice locale sau centrale.
1-Una dintre consecintele acceptarii locuitului in imobile de locuit in comun,o reprezinta si obligatiile ce revin ca urmare a interesului majoritatii proprietarilor
Dispozitia in vigoare prevede
L nr 230/2007 Articolul 24
(1)Adunarea generala poate adopta hotarari, daca majoritatea proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari (jumatate plus unu) sunt prezenti personal sau prin reprezentant legal.

(4)Hotararile adunarii generale a asociatiei de proprietari sunt obligatorii si pentru proprietarii din condominiu care nu au fost prezenti la adunarea generala, precum si pentru proprietarii care nu sunt membri ai asociatiei de proprietari.

2-
administratoarea a bagat in fondul de reparatii o suma de 80 lei ( pentru proiectul reabilitarii).

Este sa cunoasteti limitele de competenta ale administratorului de imobil care angajat fiind al asociatiei de proprietari are limita de competenta de executie hotarari/masuri dispuse de adunarea generala,de presedinte si de comitetul executiv
In conditiile in care intr-un bloc de 50 de locatari a fost hotarata executarea de reabilitare si eficientizare energetica,nu poate fi invinuit
administratoarea a bagat in fondul de reparatii o suma de 80 lei ( pentru proiectul reabilitarii).

Este o practica des intalnita ,dar de multe ori neintemeiata,a invinovati administratorul de imobil pentru hotararile/masurile dispuse in cadrul asociatiei de proprietari
De regula problemele curente aparute in interiorul asociatiei de proprietari,trebuiesc solutionate cu intelepciune ,cu decenta si cu toleranta
Cunoasteti dictonul "vorba dulce mult aduce" ?
3-
e normal sa nu vrea sa-mi incaseze intretinerea decat daca dau si cei 80 lei? nu e abuz?

Nu este normal sa conditioneze perceperea cotelor lunare de intretinere de achitarea celor 80 de lei
Daca doriti,intradevar sa fiti cu plata la zi ,aveti posibilitatea sa comunicati c/v intretinere prin mandat postal cu confirmare de primire si in caz de retur aveti proba ca dv ati avut interes si buna credinta ,iar asociatia cu rea credinta ,prin abuz ,nu a preluat suma avansata de dv-astfel incat sa nu va inregistrati cu sume cu titlu de restanta
Pentru clarificarea platii celor 80 de lei,puteti discuta direct cu presedintele asociatiei de proprietari,sa detaliati situatia dv financiara de moment,dar si interesul dv de a nu va inregistra cu debite -cauzate de abuzul administratorului de imobil
Daca doriti,intradevar sa fiti cu plata la zi ,aveti posibilitatea sa comunicati c/v intretinere prin mandat postal cu confirmare de primire si in caz de retur aveti proba ca dv ati avut interes si buna credinta ,iar asociatia cu rea credinta ,prin abuz ,nu a preluat suma avansata de dv-astfel incat sa nu va inregistrati cu sume cu titlu de restanta

In realitate banii pe care ii trimiteti vor fi trecuti in contul restantelor pe care le aveti, daca cei 80 de lei sunt mai vechi decat intretinerea atunci vor fi scazuti acestia.
Restantele se achita in ordinea vechimii lor, ceea ce ati fost sfatuita este doar o mare TEAPA.
Uitati ce spune legea, nu dupa ureche!!
Legea 230/2007
Articolul 46 Toti proprietarii au obligatia sa plateasca lunar, conform listei de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari, in avans sau pe baza facturilor emise de furnizori, cota de contributie ce le revine la cheltuielile asociatiei de proprietari, inclusiv cele aferente fondurilor din asociatia de proprietari.
Articolul 49 (1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata . Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata, fara ca suma penalizarilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat.
Articolul 50 (1) Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
Articolul 51 (1) Asociatia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra apartamentelor si altor spatii proprietati individuale ale proprietarilor din condominiu, precum si un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele datorate cu titlu de cota de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, dupa cheltuielile de judecata datorate tuturor creditorilor in interesul carora au fost facute.

@ynocentta, de ce va place sa va contraziceti, uitati ce scrieti de la un rand la altul?
Prima data luati apararea administratorului:
Este sa cunoasteti limitele de competenta ale administratorului de imobil care angajat fiind al asociatiei de proprietari are limita de competenta de executie hotarari/masuri dispuse de adunarea generala,de presedinte si de comitetul executiv
In conditiile in care intr-un bloc de 50 de locatari a fost hotarata executarea de reabilitare si eficientizare energetica,nu poate fi invinuit

Iar in 2 minute ati uitat ce ati scris mai sus si afirmati:
Pentru clarificarea platii celor 80 de lei,puteti discuta direct cu presedintele asociatiei de proprietari,sa detaliati situatia dv financiara de moment,dar si interesul dv de a nu va inregistra cu debite -cauzate de abuzul administratorului de imobil

Daca 50 de locatari au hotarat reabilitarea, si au stabilit o anumita suma ca avans, iar administratorul a fost pus sa stranga si acesti bani, de ce este vinovat ca nu vrea sa incaseze intretinerea fara aceasta suma?
Daca cei 80 de lei sunt restanta inaintea cotelor de intretinere, nu se incaseaza restantele in ordinea vechimii?
De ce sfatuiti utilizatorii sa faca plata prin mandat postal, ca sa cheltuiasca niste bani aiurea, iar cand banii nu sunt scazuti de la cotele de intretinere si se scad cei 80 de lei sa injure acest site?

Admin, administrator