Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie de locatari restante
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie de locatari restante

am restante la intretinere cumulate in suma de 4000 lei,platesc in fiecare luna aprox 500 lei (nu reusesc sa platesc contravaloarea a doua luni si nu-mi incaseaza fractiuni de intretineri lunare).administratoarea are foarte multe asociatii si reuseste sa plateasca la timp facturile de utilitati, deci nu este taiata vreo utilitate.acun mi s-a pus in vedere ca voi fi data afara din casa daca nu achit imediat tot (adica voi fidata in judecata).ce as putea sa fac?nu pot achita mai mult de o intretinere jumate pe luna pana ajung la zi...
Ar trebui in primul rand sa insistati sa vi se primeasca banii, nu este legal sa va refuze incasarea, indiferent de suma pe care o achitati. In cazul in care continua sa refuze, ii puteti expedia cu mandat postal. Faptul ca vi se va intenta un proces este cam inevitabil, iar sustinerile in fata instantei ca ati vrut sa efectuati plati partiale si ni vi s-au primit banii nu prea au relevanta fara dovezi concrete...
Pentru solutionare ,negociati cu reprezentantul asociatiei de proprietari in persoana presedintelui o esalonare a platilor care sa fie atestata prin angajament asumat prin semnatura olografa de catre dvs
Administratorul de imobil cu scopul neinregistrarii de restante detine obligatia sa perceapa orice suma depusa de proprietar in contul cotelor individuale de intretinere
Pentru a dovedi buna credinta si interesul dvs pentru plata cote individuale,comunicati prin corespondenta postala cu confirmare de primire suma financiara ,astfel incat in caz de actionare in instanta de catre asociatia de proprietari sa puteti proba ca ati inteles sa achitati dar ca administratorul de imobil a refuzat perceperea sumei avansate de catre dvs
In caz ca nu va accepta plati partiale, n-au decat sa va dea in judecata. Principalul aspect pe care-l veti aduce la cunostinta instantei va fi faptul ca ati vrut sa platiti insa vi s-au refuzat platile partiale. Pentru acelasi motiv( al insuficientei veniturilor) puteti solicita acordarea unui termen de gratie in vederea efectuarii platii
multumesc pentru raspuns.in situatia din momentul de fata, in care si pana acum am achitat lunar cel putin valoarea unei intretineri, in ultimele 12 luni, pot sa ma actioneze in judecata ?
Conform art 50 din L nr 230/007
Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit

In speta dvs,chiar daca achitati lunar cote de intretinere,constientizati ca va inregistrati cu un debit acumulat in evidenta asociatiei de proprietari