Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restanta intretinere bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restanta intretinere bloc

Buna seara,

Ma puteti ajuta cu art din lege vizavi de plata restantei la intretinere?
Avem 3 luni restanta cu plata intretinerii lunare si in seara aceasta am fost sa platesc intretinerea pe o singura luna (din pacate din cauza unor probleme personale ma gasesc in imposibilitatea de a achita intretinerea pe mai multe luni). D-na administrator a refuzat sa-mi accepte banii pe o singura luna spunandu-mi ca trebuie sa achit doua restante din cele trei ca altfel ne da in judecata.
Este indreptatita dumneaei din punct de vedere legal sa refuze sa-mi accepte plata pe o singura luna restanta?
O ultima intrebare: de la ce varsta trebuie trecut copilul la intretinere. Mentionez ca am un bebelus de 5 luni acasa si momentan nu este trecut la intretinere.

Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Administratorul nu poate refuza incasarea nici unei sume de bani.
Copilul trebuie trecut la intretinere de cand se naste.
Va multumesc pt raspuns.
Puteti sa ma ajutati cu un art de lege in care sa fie mentionat faptul ca administratorul este obligat sa accepte suma cu care locatarul vine sa plateasca?
Nu exista articol de lege in care sa se specifice obligatia administratorului de a primi sau dreptul de a nu primi anumite sume de bani. Dar asa cum la furnizori se poate face plata partiala, tot asa si administratorul ar trebui sa primeasca plati partiale ale debitelor locatarilor.

Intrebati de contul bancar al asociatiei si faceti plati direct in cont sau trimiteti banii prin posta cu confirmare de primire.
Daca are proasta inspiratie sa va dea in judecata ati putea arata instantei recipisa postala ca dovada ca ati vrut sa platiti si ca nu a ridicat banii de la posta, asta in caz ca refuza incasarea banilor prin mandat postal. Avertizati-o sub acest aspect si apoi treceti la treaba.

Pentru bebelus faceti o cerere de intrare in evidenta pentru plata intretinerii.
Va multumesc frumos pt raspuns.