Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema cu cheltuielile adaugate la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema cu cheltuielile adaugate la intretinere

IN VARA A PLECAT ADMINISTRATORA LASAND RESTNATE DE 4000O DE RON, LA dALKIA SI LA DISTRIGAS.ACUM TREI LUNI, PRINTR-UN ACORD IN SCRIS AM ACCEPTAT TOTI PROPRIETARII SA DAM 20 DE RON, TIMP DE 8 LUNI, IN PLUS LA INTRETINERE, PT A NE VENI CALDURA SI APA CALDA, DEOARECE SE SISTASE FURNIZAREA DIN PRICINA DATORIILOR LASATE DE FOSTUL ADMIN. ACUM 2 LUNI NI S-A SPUS DE CATRE CENZOR SI NOUL ADMIN CA TREBUIE DE FAPT SA DAM 35 DE RON PE O PERIOADA NEDETERMINATA, CA ALTFEL NI SE SISTEAZA IAR FURNIZAREA APEI SI CALDURII.EXPLICATIA A FOST CA TREBUIE SA ACOPERIM SI SUMA PE CARE NU O DAU RESTANTIERII.AM DAT PRIMA LUNA DAR A DOUA NU AM MAI FOST DE ACORD SA DAU PANA NU-SI PLATESC RESTANTIERII DATORIILE. DIN CAUZA ACESTUI FAPT ADMINISTRATORA NU A MAI VRUT SA-MI IA BANII PE INTRETINERE, PANA NU ACHIT SI CEI 35 DE RON. MENTIONEZ CA SUNT BUN PLATNIC SI NICIODATA NU AM INTARZIAT CU INTRETINEREA. VA ROG MULT SFATUITI-MA CE AS PUTEA FACE SI DACA CEEA CE FAC CENZORUL SI ADMIN, PRIN PRESAREA LOCATARILOR DE A PLATI SIN IN PLUS, ESTE LEGAL IAR NOI SUNTEM OBLIGATI SA PLATIM MAI MULT DECAT AM STABILIT INITIAL.VA MULTUMESC ANTICIPAT
- Administratorul are obligaţia să încaseze de la proprietari orice sumă, fie ca e totală, parţială, fie curentă, restantă . În nici una din situaţii administratorul nu are voie să aplice regula: dacă nu plătiţi toată suma, nu va iau nici un ban!
Puteti achita:
- la bancă, direct în cont, prin ordin de plată sau prin foaie de vărsământ. Contul asociaţiei de proprietari trebuie menţionat pe lista de întreţinere lunară.
- la poştă, prin mandat poştal, pe adresa preşedintelui sau a administratorului- casier, dacă acesta este din bloc. Neprimirea banilor se consemnează pe recipisa de la poştă şi este dovada clară a refuzului la încasare, probă foarte importantă în cazul unui proces în instanţa de judecată;
Va puteti adresa si Primariei - Biroului de relatii cu asociatiile de proprietari.
LocatarB, utilizator