Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract la distanta (electronic)
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract la distanta (electronic)

M-am uitat putin peste Ordonanta 130/2000 privind regimul juridic al contractelor la distanta + legea nr. 51 din 21/01/2003 si am ceva nelamuriri.
Poate ma ajuta cineva ...

In art. 2 apare:
b) consumator - orice persoană fizică sau grup de persoane fizice
constituite în asociaţii, care cumpără, dobândesc, utilizează sau consumă
produse ori servicii în afara activităţii lor profesionale;
c) comerciant - persoană fizică sau juridică autorizată să desfăşoare activitate de comercializare a produselor sau serviciilor de piaţă în cadrul activităţii sale;

Exprimarea de mai sus pare sa indice faptul ca un comerciant poate fi persoana juridica pe cand consumatorul nu poate fi...
Imi poate explica cineva cum stau exact lucrurile?

Exista si alte legi legate pe care ar fi bine sa le studiez in legatura cu contractul electronic?

Multumesc,
Cosmin
Codul comercial.
intr-adevar pj nu este consumator. dar e o intreaga poliloghie se pot grupa se pot face scamatorii, dar e aiurea.
mergi pa drept comun, pa raspundere delictuala. works every time.

alte texte, legea semnaturii electronice.
in rest carte vb lu admin. si indaco legenet/lege 4. works every time si asta.