Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Persoana fizica sau persoana juridica?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Persoana fizica sau persoana juridica?

Buna ziua
Intreprinderea Individuala conform legii nu este persoana juridica. Totusi unii comercianti sustin contrariul si ii trateaza ca persoane juridice in relatiile comerciale, respectiv nu le acorda dreptul de renuntare la comanda daca nu sunt multumiti de intarzierea comenzii, de exemplu peste termenul la care s-au angajat sa le livreze produsele.
Este corecta abordarea comerciantilor?
Multumesc.
Gh Berciu
Da, este corectă.
În Codul consumului este definit consumatorul astfel: orice persoană fizică sau grup de persoane fizice constituite în asociaţii, care acţionează în scopuri din afara activităţii sale comerciale, industriale sau de producţie, artizanale ori liberale.
Lipsa personalității juridice nu este de natură să schimbe aceasta. Atâta vreme cât ați achiziționat produse în scop profesional (pentru respectiva Î.I.), atunci nu mai sunteți consumator.