Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Certificat constatator de la ONRC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Certificat constatator de la ONRC

Buna ziua!
In aprilie mi-am schimbat obiectul principal de activitate de la 7022 am trecut la 4789.
La doamna de la orc i-am explicat cam ce as vrea sa fac, adica sa vand produse facute manual de catre mine la targuri.
In obiectivele secundare am si caen 391.
Atunci cand mi s-au eliberat noile acte, certificatul constatator era numai pt 4789.
Eu lucrez acasa, adica la sediul firmei, nu am atelier sau altceva, dar totusi ma intreb ( destul de tarziu) ca oare nu trebuia certificat constatator si pt caen 391?
sau certificatul constatator se elibereaza numai pentru activitatea principala?
VA multumesc frumos!
tgm, utilizator
Din pacate certificatul constatator de informare costa 45 lei. Autorizarea activitatilor costa mai mult. Daca si cea de-a doua activitate o autorizati tot la sediu va trebuie sa duceti la ORC in original certificatul constatator de autorizare deja emis si sa treceti in declaratia model 3 toate activitatile pe care le doriti din actul constitutiv. Bafta.
Daca in certificatul constatator nu sunt mentionate toate codurile CAEN autorizate fie ele si secundare insemna ca nu au fost autorizate, iar dvs. nu acoperiti toata gama de activitati pe care o desfasurati, iar la un eventual control nu sunteti in deplina legalitate.