Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din Mall
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din Mall

Vin si eu cu o intrebare,daca 2 persoane au furat din mall o pereche de incaltaminte,unul este minor,celalalt major,au fost dusi in spate de catre gardieni,perchezitionati apoi a venit politia,s-au luat declaratii,au returnat bunul furat si li s-a spus sa astepte telefonul altui politist probabil sa mai fie chemati pentru o alta declaratie,ce se poate intampla?dosar penal?amenda?mentionez ca bunul furat a fost gasit asupra minorului iar cel major era doar martor/complice,nu ma pricep de asemenea,parintii minorului vor afla?vor fi contactati?vor primi ceva prin posta?Multumesc anticipat
Nu ne hazardam si nu este nici posibil, NUP nu mai exista conform noilor reglementari, asta va spuneam, nu trebuie sa va suparati, cititi ce v-am scris cu atentie si o sa intelegeti.
cu siguranta se va deschide dosar penal pentru furt.

Va trebuie sa vedeti solutia dispusa de procuror. Renuntarea la urmarirea penala, amenda penala sau cateva luni de inchisoare, cu suspendare ori cu executare - acestea sunt solutiile posibile la fapta. Trebuie sa nu mai aveti antecedente, si sa aveti un comportament onest si sincer pe parcursul procedurilor judiciare.Pentru minor parintii vor fi instiintati si citati.

Daca se dispune inceperea urmaririi penale ar fi bine sa va impacati cu societatea de la care ati furat, o impacare directa, ori sa mergeti pe o procedura de mediere, impacarea ori acordul de mediere inlaturand raspunderea penala in totalitate.

ILIE DORIN, Mediator
In astfel de cazuri in urma cu multi ani se ajungea pana la arestarea preventiva si fiecare in functie de noroc scapa sau nu...
Norocul l-au facut cei care au fost suficient de inteligenti sa isi angajeze avocati in acele vremuri.

Dupa ceva timp, cand arestarile preventive se cam respingeau de instante...nemaicontand daca respectivii mai aveau sau nu avocati angajati...s-a ajuns la NUP.

Pe noua reglementare legislativa practica parchetelor tine aceeasi linie in sensul ca daca prejudiciul este recuperat nu exista probleme si suspectul nu mai risca inchisoarea indiferent daca intervine sau nu impacarea partilor.

In consecinta, in astfel de situatii medierea nu este nici ea necesara deoarece nu ajuta cu adevarat in sensul inlaturarii raspunderii penale.

In cazul furturilor din locuinte, a furturilor de masini de lux, a unor bunuri de mare valoare,s.a.m.d., cu siguranta ca medierea se poate dovedi utila deoarece in astfel de cazuri daca cei pagubiti nu il iarta pe hot acesta ajunge la inchisoare.

Nu stiu in ce masura medierea ar putea avea succes in astfel de situatii dar in mod sigur hotul ar avea nevoie de o mediere a conflictului penal.
Daca spre exemplu masina de lux furata este bine ascunsa, medierea se poate dovedi foarte utila deoarece nici hotul nu ar mai sta la inchisoare si nici pagubitul nu ar risca sa nu isi mai vada masina niciodata.

Ma gandesc cat de buna ar fi fost noua lege cu privire la furturile tablourilor din Olanda...ca nu ar mai fi fost distruse...
O pierdere iremediabila...

Cat de inteligenta ar fi fost o amanare a procesului intr-un mod in care sa se ajunga la rezolvarea tuturor problemelor...dupa intrarea in vigoare a noului cod penal...

Pacat ca nu s-a gandit nimeni la asa ceva...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
"Pe noua reglementare legislativa practica parchetelor tine aceeasi linie in sensul ca daca prejudiciul este recuperat nu exista probleme si suspectul nu mai risca inchisoarea indiferent daca intervine sau nu impacarea partilor.

In consecinta, in astfel de situatii medierea nu este nici ea necesara deoarece nu ajuta cu adevarat in sensul inlaturarii raspunderii penale."

Sunt deacord, daca ar fi vorba de prima abatere. Daca la cazier mai sunt "restante" sigur instanta va da o pedeapsa de inchisoare cu executare.

Mai mult, un avocat care a venit la mine la o astfel de mediere (furt din mall) , care se ocupa cu cateva magazine de renume din tara, a spus ca la Iasi o instanta a dat 1 an cu executare unei tinere care a furat din 2 locuri in aceasi sapatamana, bunuri de o valoare infima.

Mai are cazuri in care, chiar si fara cazier, instantele dau pedeapsa inchisorii cu suspendare, deoarece considera ca fiind tineri (16-26 de ani majoritatea) considera ca o amenda penala de cateva sute de lei ori renuntarea la Up, nu este o solutie care sa il faca pe acel faptuitor sa constientizeze fapta so consecintele, si sa nu mai fure.

Alte cazuri, in care mai multi tineri fac gasti si merg la furat, in aceste cazuri instanta le da sigur inchisoare, iar la unii, in functie de comportament si cu executare.

Asadar, din cate am inteles eu de la avocat si din experienta altora, NU CONTEAZA PREJUDICIUL ORI OBIECTUL FURAT, ca e scump, ca e de lux, ci mai cu seama comportamentul faptuitorilor si posibilitatea lor de educare in ideea de a nu mai fura.

Din acest motiv, ca sa nu riste o pedeapsa a instantei, tinerii din speta la care discutam, ar fi bine sa mearga pe calea medierii si sa vada acolo daca e loc de intelegere si in ce conditii.
Pe faptuitor l-ar ajuta incheierea unui acord de mediere cum la fel de bine l-ar ajuta impacarea directa la notar, cu acordul incheiat oricum se ajunge la notar pentru autentificare, dar intrebarea se pune, credeti dvs ca cei de la magazine au chef de impacare sau mediere pentru fiecate pereche de galosi furati sau cei care fura galosii au resurse financiare sa plateasca avocat sau mediator? In rest sfaturile sunt bune.