avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Vreau sa îmi schimb numele de familie.
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Vreau sa îmi schimb numele de familie.

Buna! Am și eu o problemă sper că mă puteți ajuta. În urmă cu vreo 4-5 ani părinții mei au divorțat, iar eu am rămas în custodia mamei deoarece eram minoră. Acum am aproape 19 ani și aș vrea să îmi schimb numele de familie, să trec pe numele mamei. Se poate acest lucru fără acordul tatălui?
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 19:29, 30 Iunie 2014
Puteti incerca schimbarea numelui pe cale administrativa.
Depuneti cerere la Serviciul de stare civila, insa trebuie motivata temeinic si insotita de dovezi.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu aveti nevoie de acordul tatalui ca nu mai sunteti minora, aveti nevoie de motive temeinice.
Pt acte necesare si procedura accesati link

[ link extern ]
Daca aveti de gand ca dupa casatorie sa treceti pe numele sotului sunt de parere ca nu are rost aceasta schimbare de nume. Oricum numele tatalui din certificatul dvs. de nastere nu-l poate sterge nimeni. Multa alergatura pentru nimic.
Ultima modificare: Luni, 30 Iunie 2014
Justitiarul711, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare de nume minor cu acordul ambilor parinti ghiocelul ghiocelul 1As vrea sa stiu daca ambii parinti sunt de acord ca numele minorului sa fie schimbat, adica sa fie trecut pe numele mamei este posibil si daca este adevarat ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume de familie newmanq newmanq Nu stiu daca postez in categoria corecta dar nu am gasit una mai potrivita decat aceasta. Am o intrebare, pot sa imi schimb numele de familie pe care la purtat ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume copil 9 ani lavy32 lavy32 fetita mea este inregistrata in prezent pe numele meu din inaintea casatoriei . din diverse cauze copilul pana la un an nu a figurat cu tata pe certificat. ... (vezi toată discuția)