Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Vreau sa îmi schimb numele de familie.
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Vreau sa îmi schimb numele de familie.

Buna! Am și eu o problemă sper că mă puteți ajuta. În urmă cu vreo 4-5 ani părinții mei au divorțat, iar eu am rămas în custodia mamei deoarece eram minoră. Acum am aproape 19 ani și aș vrea să îmi schimb numele de familie, să trec pe numele mamei. Se poate acest lucru fără acordul tatălui?
Puteti incerca schimbarea numelui pe cale administrativa.
Depuneti cerere la Serviciul de stare civila, insa trebuie motivata temeinic si insotita de dovezi.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu aveti nevoie de acordul tatalui ca nu mai sunteti minora, aveti nevoie de motive temeinice.
Pt acte necesare si procedura accesati link

[ link extern ]
Daca aveti de gand ca dupa casatorie sa treceti pe numele sotului sunt de parere ca nu are rost aceasta schimbare de nume. Oricum numele tatalui din certificatul dvs. de nastere nu-l poate sterge nimeni. Multa alergatura pentru nimic.
Justitiarul711, utilizator