avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prescriptie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prescriptie

Am avut un litigiu de munca - drepturi salariale din sept 2006 - inceput in sept 2009, .
Am castigat procesul - hotarare definitiva in aprilie 2103 si irevocabila in martie 2014 (!) .
Am executat-o silit in iunie 2014 .
Problema este ca nu am solicitat si dobanda ca daune-interese . O mai pot cere acum si daca DA pentru ce perioada ?

Multumesc .
Cel mai recent răspuns: Nikk57 , utilizator 08:35, 29 Iunie 2014
Aveati posibilitatea sa solicitati dobanda legala la zi, dar si actualizarea sumelor restante cu indicele de inflatie odata cu introducerea cererii privind recuperarea drepturilor salariale.
Instanta de judecata a decis si acordarea acestor daune?
Acum stiu si eu asta , dar la data introducerii actiunii nu am stiut si mai ales nu credeam ca o sa dureze asa mult procesul . Ce se mai poate face in situatia actuala ?
Multumesc tuturor .
Poate doar promovarea unei noi actiuni in instanta.
Aceasta este intrebarea : mai am dreptul la actiune (nu a fost prescris) pentru obtinerea dobanzii ca auxiliar la actiunea din 2009 ? Si daca DA pentru ce ( si care) perioada ?
Multumesc .

Alte discuții în legătură

Prescriptie ? luca ioan luca ioan In decembrie 2006 am dat in judecata unitatea pentru plata unui numar de ore suplimentare pentru perioada octombrie 2004-decembrie 2006. Unitatea a depus la ... (vezi toată discuția)
Dobanzi moratorii prin actiune separata?? aidu aidu Instanta a admis dobanzi legale. Pot sa introduc actiune separata pt dobanzi moratorii?? Sau s\'a prescris?? (vezi toată discuția)
Obligatia de a face - actualizare suma cu dobanda legala AndreoP AndreoP Buna ziua, Ma poate lamuri cineva in legatura cu termenul de prescriptie a unei datorii cu titlu de compensatie? Intrebarea mea este daca pot formula in ... (vezi toată discuția)