Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire indiviziune locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire indiviziune locuinta

Buna ziua

Locuiesc singur intr-un apartament de 3 camere pe care-l detin in comun cu fosta sotie. Divortul a fost pronuntat in 2006 iar pana acum nu s-a facut partajul.
Locuinta a fost cumparata in timpul casatoriei. Exista cadastru in care suntem mentionati amandoi ca proprietari.
Cu toate ca apartamentul este scos la vanzare, copropietarul nu este multumit de ofertele primite si nici eu nu dispun de banii care imi sunt solicitati pentru ca sa raman unic proprietar.

Va rog sa ma lamuriti daca solicit iesirea din indiviziune voi avea posibilitatea sa-mi exercit drepturi asupra cotei mele de proprietete? De exemplu pot sa primesc in spatiu , sa inchiriez sau sa vand cota mea fara sa fiu impiedicat de coproprietar?
Nu aveti decat varianta sa luati tot imobilul si sa o despagubiti pe sotie.

In caz de proces de partaj puteti solicita tot apartamentul adica 100% daca conform legii aveti acest drept.
PetruD a scris:

Buna ziua

Cu toate ca apartamentul este scos la vanzare, copropietarul nu este multumit de ofertele primite si nici eu nu dispun de banii care imi sunt solicitati pentru ca sa raman unic proprietar.

Va rog sa ma lamuriti daca solicit iesirea din indiviziune voi avea posibilitatea sa-mi exercit drepturi asupra cotei mele de proprietete? De exemplu pot sa primesc in spatiu , sa inchiriez sau sa vand cota mea fara sa fiu impiedicat de coproprietar?

Stimat forumist,

Nu cred că aveți o idee precisă despre noțiunea ieșirii din indiviziune. O analiză lexicala a acesteia vă arată o existență o existență viitoare a unui singur proprietar, în locul mai multora.

Modalitățile partajului sunt: vânzarea bunului/scoatere licitație, atribuirea sa unui singur proprietar, cu despăgubirea celuilalt - sultă. Bineînțeles că cel căruia i se atribuie va putea exercita toate prerogativele dreptului de proprietate, singur.

Cu stimă.
Multe multumiri pentru raspunsuri!