avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1309 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire indiviziune locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire indiviziune locuinta

Buna ziua

Locuiesc singur intr-un apartament de 3 camere pe care-l detin in comun cu fosta sotie. Divortul a fost pronuntat in 2006 iar pana acum nu s-a facut partajul.
Locuinta a fost cumparata in timpul casatoriei. Exista cadastru in care suntem mentionati amandoi ca proprietari.
Cu toate ca apartamentul este scos la vanzare, copropietarul nu este multumit de ofertele primite si nici eu nu dispun de banii care imi sunt solicitati pentru ca sa raman unic proprietar.

Va rog sa ma lamuriti daca solicit iesirea din indiviziune voi avea posibilitatea sa-mi exercit drepturi asupra cotei mele de proprietete? De exemplu pot sa primesc in spatiu , sa inchiriez sau sa vand cota mea fara sa fiu impiedicat de coproprietar?
Cel mai recent răspuns: PetruD , utilizator 18:58, 1 Iulie 2014
Nu aveti decat varianta sa luati tot imobilul si sa o despagubiti pe sotie.

In caz de proces de partaj puteti solicita tot apartamentul adica 100% daca conform legii aveti acest drept.
PetruD a scris:

Buna ziua


Cu toate ca apartamentul este scos la vanzare, copropietarul nu este multumit de ofertele primite si nici eu nu dispun de banii care imi sunt solicitati pentru ca sa raman unic proprietar.

Va rog sa ma lamuriti daca solicit iesirea din indiviziune voi avea posibilitatea sa-mi exercit drepturi asupra cotei mele de proprietete? De exemplu pot sa primesc in spatiu , sa inchiriez sau sa vand cota mea fara sa fiu impiedicat de coproprietar?


Stimat forumist,

Nu cred că aveți o idee precisă despre noțiunea ieșirii din indiviziune. O analiză lexicala a acesteia vă arată o existență o existență viitoare a unui singur proprietar, în locul mai multora.

Modalitățile partajului sunt: vânzarea bunului/scoatere licitație, atribuirea sa unui singur proprietar, cu despăgubirea celuilalt - sultă. Bineînțeles că cel căruia i se atribuie va putea exercita toate prerogativele dreptului de proprietate, singur.

Cu stimă.
Multe multumiri pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca parintele vinde partea din mostenire unui copil,celalalt copil..... catalin. catalin. Buna seara, Dupa decesul tatalui am ramas trei mostenitori pe un apatament. Mama , eu si sora mea. Am inteles ca eu detin 3/16, sora mea 3/16, iar mama mea ... (vezi toată discuția)
Va rog, un sfat! crixtina crixtina Problema in mare sta cam asa: Un apartament cu 2 proprietari ( bunica 63 %, nepotul 37%). Bunica isi vinde partea unei terte persoane, fara acordul sau ... (vezi toată discuția)
Drept vanzare apartament si masina animax20000 animax20000 Buna seara oameni buni.Am si eu 2 intrebari ptr dumneavoastra si daca ma puteti ajuta ar fi minunat si va multumesc in avans: -mama sa casatorit cu ... (vezi toată discuția)