Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie In Germania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie In Germania

Buna ziua!
Intentionez sa ma casatoresc in Germania si am primit de la primaria localitatii in care domiciliez o lista cu documentele necesare pentru casatorie. Deoarece am divortat dupa 01.01.2007 am nevoie de un certificat in conformitate cu normele europene prevazute in art.39/ Regulament Brussel,
Va rog sa-mi spuneti de unde pot obtine acest document, de la Tribunal sau de la Curtea de Apel , avand in vedere ca divortul s-a pronuntat la Judecatorie.
Sentinta de divort definitiva si irevocabila se apostileaza la Tribunalul ?
Va multumesc!
Da mergeti la Judecatorie solicitati sentinta definitiva, declarati ca doriti sa o apostilati, dupa care mergeti la Tribunal pentru apostila. Le fel solicitati o adeverinta de celibat , anexa 9, de la locul dvs. de nastere pe care o apostilati impreuna cu certif.de nastere si certificatul vechi de casatorie, la Prefectura de domiciliu.
Multumesc pentru raspuns! Am solicitat certificatul de celibat, urmeaza sa-l primesc, dar tot am nevoie si de certificatul conform art.39 Regulament Brussel. Stiti ceva despre acest document?
Banuiesc ca va referiti la recunoasterea hotararii straine. Dupa cum v-am mai scris mergeti la Judecatorie solicitati sentinta definitiva, declarati ca doriti sa o apostilati pentru a o folosi in Germania, dupa care mergeti la Tribunal pentru apostila. Sa ne scrieti cum ati rezolvat si taxele.
Justitiarul711, utilizator