avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

As avea o intrebare: daca sotul meu s-a mutat la mama sa (m-a parasit) in urma unei altercatii, am dreptul sa ii cer pensie alimentara? ce venituri se iau in calcul? are pensie, este administrator la o societate si are o parte din societate inchiriata. Mentionez ca eu am ramas cu copilul in locuinta proprietatea lui.
Multumesc
Dupa incredintarea copilului unui dintre parinti, la solicitarea acestuia, celalalt va fi obligat de catre instanta la plata unei "pensii de intretinere". Aceasta obligatie se stabileste sub forma unei sume fixe, datorate lunar, sau sub forma unei cote procentuale din retributia lunara a celui ce are obligatia de intretinere.

Pensia de intretinere este datorata pana la majoratul copilului. Insa, daca acesta decide sa dea admitere intr-o institutie de invatamant superior, va continua sa primeasca pensia de intretinere pana la finalizarea studiilor, dar nu mai tarziu de implinirea vastei de 26 de ani.

La calcularea cuantumului pensiei de intretinere nu se iau in considerare decat veniturile obtinute permanent, nu si cele intamplatoare, cum ar fi, de exemplu, cele pentru ore suplimentare, indemnizatiile de deplasare, de transferare, de concediere, salariile compensatorii pentru disponibilizare.
Trebuie sa aveti dovezi in sensul celor aratate mai sus,parasirea domiciliului.Importanta este si varsta copilului ,ocupatia lui,elev,student.Din cele relatate daca se implinesc conditiile cerute de lege privind parasirea domiciliului,dezinteresul fata de copil atunci copilul are dreptul la o cota parte 1/4 sau conform legii pentru 2,3 sau mai multi copii.Se iau in calcul veniturile fixe si anume ..se aduna salariul de administrator cu pensia si cu veniturile din chiria societatii...totalul se imparte la 4 iar suma rezultata este a copilului!!!
Aceasta posibilitate exista , insa , cine stie , poate sotul dvs va reveni la domiciliul conjugal....

Se va avea in vedere pensia obtinuta ,si chiria , ca venit permanent ! Daca copilul dvs e major , el e titularul actiunii , pt a nu respinsa pt lipsa calitatii procesuale active....

Daca aceasta decizie a sotului de a parasi domiciliul conjugal e una definitiva , permanenta, ganditi-va si la divort , avand in vedere si acest motiv important

Succes.
;);)
Persoana fizica si persoana juridica au drepturi si obligatii distincte. Pentru stabilirea obligatiei de intretinere nu pot fi avute in vedere decat pensia cumulata cu remuneratia primita ca administrator al societatii. Administratorul in calitate de persoana fizica nu poate inchiria o parte din societatea pe care o administreaza, el o poate inchiria numai in numele peroanei juridice, chiria reprezentand venit al persoanei juridice. Daca este actionar al societatii, ar putea eventual sa incaseze dividende, dar nici acestea nu pot fi retinute ca baza de calcul a obligatiei de intretinere deoarece nu au caracter constant si nici nu este obligatorie acrodarea lor, acestea putand fi reinvestite.
Dv. ii puteti solicita pensie de intretinere insa in anumite conditii...
Copilul ii poate cere cat timp e minor sau inca invata, e sub 26 de ani si nu lucreaza...

Pentru cine doriti pensie, pentru copil sau pentru dv.? Care e situatia de fapt, nu va trimite banuti deloc? Nu va ajunge venitul dv.? Nu aveti venit? V-ati imbolnavit in urma casatoriei?

Alte discuții în legătură

Divort dahp dahp buna ziua, am o intrebare: daca sotii nu sunt divortati legal exista o procedura de a obliga tatal copilului sa asigure copilului o suma de intretinere ... (vezi toată discuția)
Initiere actiune de divort MeMyself MeMyself Buna seara, Acum cateva zile eu impreuna cu copilul minor am parasit domiciliul conjugal.In vederea procesului de divort,am urmatoarele intrebari: 1.era ... (vezi toată discuția)
Divort cu incredintare minor , intretinere sot Bastian Bastian Sotia mea a parasit domiciliul conjugal luand copilul nostru , de 4 luni , cu ea. A inaintat cerere de divort pe motiv de agresivitate , violenta , etc. ... (vezi toată discuția)