Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu bonus acordat la nasterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu bonus acordat la nasterea copilului

sotia salariat in privat. eu functionar public. doresc sa stiu daca pot beneficia de bonus acordat la nasterea copilului?
In ceea ce priveste ajutorul de nastere, in decursul anilor, contractele colective de munca - unic la nivel national sau cele incheiate la nivel de ramura - au prevazut acordarea pentru nasterea fiecarui copil a unui ajutor de cel putin 1 salariu mediu pe unitate, platit mamei. De regula, se prevedea in situatia in care mama nu este salariata, de acest drept poate beneficia sotul salariat al acesteia.

Asadar, pentru a beneficia de acest ajutor de nastere trebuie sa vedeti daca acordarea acestuia este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil angajatorul sau in reg.intern al acestuia ... in caz contrar, angajatorul nu are nicio astfel de obligatie ... sau poate negociati cu acesta acordarea unui astfel de ajutor.
in procesul de negociere al CCM-ului exista vreun act normativ care sa sprijine initiativa acordarii acestui stimulent si tatalui?multumesc anticipat
Nu exista text de lege care sa prevada ceea ce ati mentionat dvs.