Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz parasire locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz parasire locuinta

Buna ziua,

Am o persoana caruia i-am dat sa aiba grija de o garsoniera...aceasta fiind in alta localitate fata de cea de domiciliu.
Problema e urmatoarea: persoana respectiva refuza sa paraseasca locuinta pe motiv ca a investit 1500 de euro in locuinta. (convector gaze, izolatie, etc)...si vrea banii investiti ca sa paraseasca locuinta
Mentionez ca nu am nici un acord vebal si nici scris cu persoana respectiva pentru a investii in locuinta banii mentionati mai sus si nici vreun contract de inchiriere...si nici nu am primit vreun ban pe motiv ca locuinta a fost inchiriata.

Ce este de facut?

Astept raspuns!

Va multumesc!
pmanole, utilizator
Va recomand sa-l actionati in judecata conform noilor dispozitii speciale din Codul de procedura civila, art. 1033-1048 (evacuarea speciala, o instituite nou foarte utila si bine gandita).
Ieftin, rapid si simplu, paratul are aparare limitata, practic daca aveti in regula titlul Dvs. de proprietate, nu aveti cum sa pierdeti.
Va puteti judeca chiar si singur, o notificare prin executor (de regula 100 lei + TVA), taxa de timbru 100 lei, in 2-3 luni aveti sentinta care este executorie plus inca o luna punerea in executare.
Daca paratul are pretentii, trebuie sa se indrepte impotriva Dvs. pe cale separata, nu poate invoca dreptul de retentie.
Lorien, utilizator
Va duceti la politie si depuneti plangere pentru infractiunea de violare de domiciliu.

Art. 224 din Noul Cod Penal:

Violarea de domiciliu

(1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul în care fapta este săvârşită de o persoană înarmată, în timpul nopţii ori prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Lorien a scris:

Va recomand sa-l actionati in judecata conform noilor dispozitii speciale din Codul de procedura civila, art. 1033-1048 (evacuarea speciala, o instituite nou foarte utila si bine gandita).
Ieftin, rapid si simplu, paratul are aparare limitata, practic daca aveti in regula titlul Dvs. de proprietate, nu aveti cum sa pierdeti.
Va puteti judeca chiar si singur, o notificare prin executor (de regula 100 lei + TVA), taxa de timbru 100 lei, in 2-3 luni aveti sentinta care este executorie plus inca o luna punerea in executare.
Daca paratul are pretentii, trebuie sa se indrepte impotriva Dvs. pe cale separata, nu poate invoca dreptul de retentie.

Buna seara,

Care ar fi procedura?
Contactez un executor judecatoresc? Dupa care plangere la judecatoria in raza careia se afla locuinta? Un exemplu de plangere? Taxe aferente mai exacte?

Nu il pot evacua direct cu politia din moment ce el nu detine nici un fel de act la imobilul respectiv si locuieste abuziv?

Astept raspuns!

Multumesc!
1, notificare scrisa sa paraseasca locuinta in 5 zile de la primire (recomand executor dar nu este obligatorie, poate fi si scrisoare recomandata cu confirmare de primire)
2, cerere de evacuare la instanta din raza teritoriala a imobilului
3, taxa de timbru 100 lei
4, cand aveti sentinta executorie din prima instanta, il mai somati odata, acum inca poate parasii de buna voie, fara alte cheltuieli de executare
5, daca nu paraseste nici asa, mergeti la un executor si el va evacua paratul, asta este pasul cel mai costisitor, pana la 1000 lei avans va puteti astepta, care teoretic primiti inapoi, practic nu de fiecare data paratul are venituri sau bunui de executat
- toata procedura are trebui sa dureze 2-4 luni
- model fara sa stiu speta nu pot sa dau, aveti pm cu ceva sfaturi
- nu puteti evacua cu politia, aveti nevoie de sentinta pentru asa ceva, daca aveti cunostinte la politie, puteti incerca, macar o vizita la locuinta, poate se sperie si pleaca, dar legal politistul nu poate evacua
Si daca trec 4 luni pana sa-l dea afara si el pierde de exemplu chiria de care ar fi beneficiat in aceste 4 luni cine ii da banii pe lipsa de folosinta bunului?
Incercati sa vorbiti cu un mediator sau schimbatii pur si simplu yala. Faceti cerere la gaze,la apa,la curent pentru sistarea temporara a utilitatilor pe motiv ca plecati din tara si gata