Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM determinat in CIM nedeterminat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM determinat in CIM nedeterminat

Buna ziua,
Cum se poate trasforma un CIM pe perioada determinata intr-un CIM pe perioada nedetrminata? Ajunge avizul Consiliului de Administratie si acordul partilor, dupa ce se incheie un act aditional pentru modificarea duratei CIM? Baza legala?
Va multumesc
1. Modificarea duratei c.i.m. se poate face prin incheiaerea unui act aditional la c.i.m.

2. Baza legala : art.41 alin.1 coroborat cu art.41 alin.3 lit.a C.mun.
Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
....

3. Modificarea duratei c.i.m. poate avea la baza si decizia Consiliului de Administratie.
Sunteti din sectorul privat sau bugetar?
bugetar
In aceste conditii , va trebui organizat un nou concurs sau examen.