avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trecere bunuri pe numele sotiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trecere bunuri pe numele sotiei

buna ziua,

sotul meu detine 2 apt si 2 terenuri.
mai are 2 copii din 2 casatorii anterioare, impreuna avem un copil.

ar dori sa stie cum poate face legal si fara sa poata fi contestat in instanta sa mi treaca pe numele meu aceste proprietati ca sa fim protejati in cazul in care i se intampla ceva
- contract v-c (desi e o varianta scumpa si nu stim dc se poate intre soti)
- testament (la fel nu stim dc e legal intre soti fara sa poata fi atacat)
- contract de intretinere viager avand in vedere ca el nu are venituri si este in intretinerea mea
- orice alta modalitate permisa de lege (dar care sa nu implice divortul)

multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:12, 3 Iulie 2014
Modificarea regimului matrimonial prin conventie. 366 si urm ... cc
multumesc pt raspuns.

aceasta conventie nu poate fi contestata in instanta de copiii mostenitori in caz de deces ?
Conventia matrimoniala este supusa regimului de publicitate prev. de art.334 cc.
Potrivit art. 369 (3) cc creditorii prejudiciati pot formula actiune revocatorie in termen de un an de la data indeplinirii formalitatilor de publicitate sau se pot apara oricand pe cale de exceptie (4).
Prin conventie ati face ca bunurile sa fie comune.
Totusi.. ce inseamna sa fiti protejati in viziunea dvs ?
Atat sotia cat si copiii au drept de mostenire, dvs ati mosteni 1/4 , iar copiii lui ar imparti egal 3/4, ceea ce ar insemna suficient pt fiecare si ati avea si constiinta impacata ( daca va nelinistea nitel).
Un testament ar face ca mostenirea cuvenit copiiilor lui sa fie injumatatita, ceea ce iar ar fi mai bine decat sa le luati tot.
Oricum, prin conventie ati face ca bunurile sa fie comune, apoi daca va mai lasa si testament pt partea lui.. copiii lui ( primii) vor mosteni si mai putin.
cred ca sotul ar trebui sa se gandeasca si la el, la protectia lui :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regimul matrimonial de novo de novo Buna ziua Va rog sa imi spuneti, daca la casatorie am ales regimul comunitatii legale, pentru a-l schimba in regimul comunitatii conventionale, este nevoie sa ... (vezi toată discuția)
Doresc să cumpăr un imobil după căsătorie, care să fie doar al meu. când se pot separa bunurile soților? Dana17 Dana17 Buna ziua, Va rog daca mă puteți ajuta cu o informație: regimul separarii de bunuri se poate încheia și după căsătorie?sau doar înainte de ... (vezi toată discuția)
Regim matrimonial ales dupa casatorie soaresiluna soaresiluna Buna seara. Va rog sa imi spuneti si mie daca nu am facut acea conventie matrimoniala inainte de casatorie cum ca bunurile din timpul casatoriei nu sunt bunuri ... (vezi toată discuția)