Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... 3 ani concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

3 ani concubinaj

Buna ziua. Am si eu o problema. Mama mea a stat in concubinaj 3 ani cu cineva acestia locuind in casa mamei mele. Acum s-a hotarat sa se desparta. Intrebarea mea e urmatoare. Persoana cu care a stat a dobandit ceva drepturi in perioada asta? Adica poate sa dea in judecata si sa aiba pretentia la o parte din casa?
Daca casa este a mamei dvs. concubinul nu poate pretinde nici un drept (de proprietate) asupra casei. Poate insa sa pretinda restituirea sumelor de bani investite -eventual- in refacerea imobilului, imbunatarirea lui, etc ...
a renovat doar o camera. Dar daca nu are chitante sau martori ca a facut ceva poate sa ceara restituirea banilor?
De cerut poate sa ceara orice. LIpsa dovezilor este insa un impediment in obtinerea unei solutii favorabile (din perspectiva lui desigur).