Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie impunere din oficiu cass 5.5 % tranzactii ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie impunere din oficiu cass 5.5 % tranzactii imobiliare retroactiv 2010

Buna ziua,
Am primit o decizie de impunere din oficiu pentru plata CASS 5.5%-la veniturile din tranzactii imobiliare,pentru perioada de raportare an 2010.Va rog sa ma ajutati, sa-mi spuneti daca este legala aceasta decizie , pe langa debitul principal mi-au calculat si majorari+penalitati de intarziere.Am citit respectiva lege, am inteles ca parte din articole sunt declarate neconstitutionale, CNAS-ul neavand dreptul sa impuna plata acestor contributii.Va rog , ma pot " lupta" legal cu cei de la CNAS?
Multumesc,

Tanyla, utilizator
MARE ATENTIE !!! Singura modalitate de contestare a creantelor si prin urmare, suspendarea executarii acestora este sa va adresati instantei de contencios administrativ competente, in cazul de fata, Tribunalului competent, insa sesizarea instantei poate fi formulata numai dupa indeplinirea procedurii prealabile, prevazuta de Legea 554/2004, sanctiunea nedepunerii acesteia la organul emitent al Decizei de Impunere fiind inadminisbilitatea si prin urmare respingerea actiunii introductive, ca urmare a neindeplinirii procedurii prealabile obligatorii.
Decizia de Impunere poate fi formulata doar in interiorul termenului de 30 de zile de la data comuncarii adresei, astfel ca este necesar sa actionati prompt pentru apararea intereselor dvs. legitime !!!
george-neagu, moderator
Buna ziua ! am si eu nevoie de acesta cerere pentru contestatie la CAS Ilfov.Multumesc
buna ziua am si eu de acelasi problema am primit 4200 ron plata din care 50% penalitati .(cas ilfov).CE trebue sa fac angajez avocat ?metionez ca sant cetetean strain.am vandut un apartament in bucuresti dar era pe numele sotiei.am cumparat teren cu casa in voluntari ilfov tot pe numele ei .perioade de mai 2007 -aprilie 2012 au fost platite cas la bucuresti.multumesc.
Cum ati rezolvat problema impunerii cass aferenta transferului dreptului de proprietate ?