Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere din oficiu cass pentru vanzare ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere din oficiu cass pentru vanzare teren

Buna ziua! Am primit pe 1 iulie 2014 o decizie de impunere din oficiu, de la CNAS ilfov pentru un teren vandut in 2009 in care mi se precizeaza ca am de platit 6,5% din totalul sumei luate pe terenul respectiv, plus penalizari. Pana acum NICIODATA nu am primit nicio notificare de plata sau altceva. In momentul vanzarii nu eram asigurat CNAS. Este posibil in vreun fel sa scap macar de penalizarile scoase din "burta" guvernului? Asta daca nu ar fi posibil sa scap de toata suma datorata pentru ca este enorma!!! In decizia respectiva este o suma fabuloasa pe care nici macar nu am vazut-o vreodata si din acea suma s-a calculati impozitul de 6,5%. Am uitat sa spun ca in respectiva decizie este mentionat faptul ca acea enorma suma a fost luata ca venitul meu pe anul respectiv deoarece nu lucram.
Singura modalitate de contestare a creantelor si prin urmare, suspendarea executarii acestora, este sa va adresati instantei de contencios administrativ competente, in cazul de fata, Tribunalului Ilfov. Insa sesizarea instantei poate fi formulata numai dupa indeplinirea procedurii prealabile, prevazuta de Legea 554/2004, sanctiunea nedepunerii acesteia la organul emitent al Decizei de Impunere fiind inadminisbilitatea si prin urmare respingerea actiunii introductive, ca urmare a neindeplinirii procedurii prealabile obligatorii.
Decizia de Impunere poate fi formulata doar in interiorul termenului de 30 de zile de la data comuncarii adresei, astfel ca este necesar sa actionati prompt pentru apararea intereselor dvs. legitime !!!
Admin, administrator