Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil construit in timpul casatoriei- deces al unuia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil construit in timpul casatoriei- deces al unuia dintre soti- cote mostenire

dupa decesul unuia dintre soti,mostenirea se imparte:
1/2-este al celuilalt sot,
cealalta 1/2(partea defuntului) se imparte:
1/4 sotul supravietuitor
3/4 copil
deci sotul supravietuitor are deci 1/2 + 1/4 din partea sotului
[u]Acest lucru se aplica si asupra unui imobil construit in timpul casatoriei-dar pentru care toate actele, ca proprietar a fost trecut numai sotul??????????[/u]
Eu ca sotie desi nu am fost trecuta pe acte ca proprietar,conform faptului ca am fost casatoriti 40 ani si casa a fost construita in timpul casatoriei sunt si eu proprietar?
Multumesc pentru raspunsul Dvs.promt,
Cu stima
Elena
Legea prezuma ca toate bunurile dobandite (edificate) de soti in timpul casatoriei sunt bunuri comune.
Asa cum spuneam este o prezumtie si atata vreme cat nu exista dovezi contrare (din care sa rezulte ca acea casa a fost construita din fonduri personale ale sotului defunct -de exemplu- ) cota de 1/2 se aplica si acestui imobil.
multumesc pentru raspuns,am fost un pic nelamurita ,