avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil construit in timpul casatoriei- deces al unuia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil construit in timpul casatoriei- deces al unuia dintre soti- cote mostenire

dupa decesul unuia dintre soti,mostenirea se imparte:
1/2-este al celuilalt sot,
cealalta 1/2(partea defuntului) se imparte:
1/4 sotul supravietuitor
3/4 copil
deci sotul supravietuitor are deci 1/2 + 1/4 din partea sotului
[u]Acest lucru se aplica si asupra unui imobil construit in timpul casatoriei-dar pentru care toate actele, ca proprietar a fost trecut numai sotul??????????[/u]
Eu ca sotie desi nu am fost trecuta pe acte ca proprietar,conform faptului ca am fost casatoriti 40 ani si casa a fost construita in timpul casatoriei sunt si eu proprietar?
Multumesc pentru raspunsul Dvs.promt,
Cu stima
Elena
Cel mai recent răspuns: kadewe , utilizator 14:48, 2 Iulie 2014
Legea prezuma ca toate bunurile dobandite (edificate) de soti in timpul casatoriei sunt bunuri comune.
Asa cum spuneam este o prezumtie si atata vreme cat nu exista dovezi contrare (din care sa rezulte ca acea casa a fost construita din fonduri personale ale sotului defunct -de exemplu- ) cota de 1/2 se aplica si acestui imobil.
multumesc pentru raspuns,am fost un pic nelamurita ,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cote succesorale andrei7radu andrei7radu Buna ziua. O intrebare va adresez. O sa fiu scurt si la obiect, nu vreau sa incurc: Tata, mama, doi copii (parinti casatoriti, copii comuni) Tata > ... (vezi toată discuția)
Succesiune ContSters84764 ContSters84764 Daca unul din parinti moare ,la cat timp se poate deschide succesiunea,unde trebuie deschisa si care sunt formalitatile acestuia?Ce drepturi au copiii ,ce ... (vezi toată discuția)
Proceduri si pasi de urmat succesiune letipop letipop este vorba de urmatoarea situatie: cum trebuie sa procedeze copiii legitimi majori in cazul decesului tatalui care este recasatorit de 9 ani, si nu are alti ... (vezi toată discuția)