avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Fisa pe platitor
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Fisa pe platitor

Buna ziua!
Am urmatoarea intrebare: pe fisa sintetica pe platitor de la ANAF la finalul fisei imi apar urmatoarele:
- debit = 0
- dobanda = 75 (din care 43 neconfirmati)
- penalitati de intarziere = 115 (din care 9 neconfirmati).
Iar, pe diferente la Venituri ale bugetelor asigurarilor sociale de stat incasate in contul unic, in curs de distribuire = 249 si tot la diferente la Venituri ale bugetului de stat incasate in contul unic, in curs de distribuire = 229.
Asta nu inseamna ca 249+229 sunt platiti in plus si din ei ar trebui scazuti 115 +75?
Ce ar trebui sa depun la ANAF ca sa scap de dob si pen? (am intrebat dar de la fisa mi-a spus ca ar trebui sa stiu eu).
Multumesc
Buna ziua!
In general se fac automat aceste compensari, iar diferentele ulterior.
Dar daca nu se vor face, depuneti o cerere de reglare a fisei.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Iulie 2014
Elis Ismail, Contabil
Se poate face compensarea ca urmare a unei cereri, asa cum se poate face si o compensare din oficiu. Totul tine de fiscul local.
Dumneavoastra trebuie sa faceti o adresa pentru reglarea fisei. Daca dobanzile si penalitatile sunt calculate eronat puteti cere si anularea acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fiscul imi restituie suma platita in plus la impozitul pe venit? dacidaci dacidaci Buna ziua Din fisa sintetica a societatii mele, la rubrica \\"Venituri ale bugetului de stat incasate in contul unic, in curs de distribuire\\", la coloana ... (vezi toată discuția)
Fisa sintetica pe platitor helenita helenita Buna seara , va rog sa ma ajutati sa imi dau seama de cum trebuie interpretatat o fisa sintetica pe platitor.Am stiut sa bifez declaratiile si sumele ... (vezi toată discuția)
Compensare impozit profit cu impozit venit micro iclaudia19 iclaudia19 Buna ziua, am o firma care a avut cifra de afaceri sub 65000 euro deci a trecut de la impozit profit la impozit pe venit...la impozitul pe profit am platit in ... (vezi toată discuția)