Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Fisa pe platitor
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Fisa pe platitor

Buna ziua!
Am urmatoarea intrebare: pe fisa sintetica pe platitor de la ANAF la finalul fisei imi apar urmatoarele:
- debit = 0
- dobanda = 75 (din care 43 neconfirmati)
- penalitati de intarziere = 115 (din care 9 neconfirmati).
Iar, pe diferente la Venituri ale bugetelor asigurarilor sociale de stat incasate in contul unic, in curs de distribuire = 249 si tot la diferente la Venituri ale bugetului de stat incasate in contul unic, in curs de distribuire = 229.
Asta nu inseamna ca 249+229 sunt platiti in plus si din ei ar trebui scazuti 115 +75?
Ce ar trebui sa depun la ANAF ca sa scap de dob si pen? (am intrebat dar de la fisa mi-a spus ca ar trebui sa stiu eu).
Multumesc
Buna ziua!
In general se fac automat aceste compensari, iar diferentele ulterior.
Dar daca nu se vor face, depuneti o cerere de reglare a fisei.
Elis Ismail, Contabil
Se poate face compensarea ca urmare a unei cereri, asa cum se poate face si o compensare din oficiu. Totul tine de fiscul local.
Dumneavoastra trebuie sa faceti o adresa pentru reglarea fisei. Daca dobanzile si penalitatile sunt calculate eronat puteti cere si anularea acestora.