Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adoptie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adoptie copil

cum pot face ca actualul meu sot sa imi adopte copilul (copilul este trecut in certificatul de nastere pe numele meu de domnisoara),avand in vedere ca fostul meu partener(tatal copilului)nu a vrut sa il recunoasca?
In cazul in care actualul dvs. sot este de acord si isi doreste sa adopte copilul,va puteti prezenta la Instanta de Tutela din raza domiciliului dvs.,cu urmatoarele acte:
1.-certificatul de nastere al copilului-copie legalizata
2.-CI ale dvs. si ale sotului
3.-Certificatele de nastere ale dvs si ale sotului -copii legalizate
4.-Certificatul de casatorie-copie legalizata
5.-Cazierul judiciar al sotului
6.-Certificatul medical al dvs si al sotului,privind starea de sanatate,eliberat de catre medicul de familie
7.-Certificatul medical privind starea de sanatate a copilului,eliberat de catre unitati publice nominalizate de catre DSP
8.-Consimtamantul sotului