Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectarea preavizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectarea preavizului

Buna ziua, de curand mi-am depus demisia la firma la care lucrez pentru ca mi-am gast un alt loc de munca. Mi s-a acordat, dar cu un preaviz de 6 zile. Eu trebuie sa ma prezint la noul loc de munca si imi mai raman 3 zile din preaviz in care nu pot merge. Ce mi se poate intampla in cazul acesta?
In cazul nerespectarii termenului de preaviz , in speta, este posibil ca in perioada lipsa sa figurati absent nemotivat.

Va fi foarte greu pentru angajator sa dispuna o eventuala cercetare disciplinara a dvs , in speta.
Am fost amenintata ca mi se v-a desface contractul pe motive disciplinare, e posibil acest lucru?
Eu mi-am depus demisia incepand cu data de 30.06.2014 si perioada de preaviz s-ar incheia in data de 07.07.2014, nu?
1. Este posibil , dar cred ca instanta va anula decizia, intrucat probabil va considera prea scurt intervalul de timp de 3 zile pentru efectuarea cercetarii disciplinare , intrucat aceasta necesita mai multi pasi.

2. Intr-adevar, termenul de 6 zile incepe sa curga cu data de 01.07.2014, iar contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz -07.07.2014.
Imi puteti sugera alta modaltate de a proceda? Sincer nu vreau sa sa incheie in acest fel colaborarea cu firma actuala.

In preaviz intra si zilele de week-end? Precizez faptul ca firma la care lucrez in prezent isi are magazinul intr-un centru comercial
Cornel Vasile, Consilier juridic
In calculul preavizului intra si zilele de week-end daca termenul este stabilit pe zile calendaristice si nu lucratoare.

Alta modalitate ar fi ca angajatorul sa renunte si la acele 3 zile de preaviz .