Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Retineri pentru membrii comisiilor de votare ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Retineri pentru membrii comisiilor de votare referendum 2014

Ce retineri se aplica pentru membri comisiilor de votare pentru un referendum ce a avut loc in iunie 2014 ( impozit 16% si sanatate 16%)?!
george-neagu, moderator
In 2014 nu a fost niciun referendum. Incercarea de debarcare a lui Basescu in 2012 a esuat. In 2014 au fost alegeri europrlamentare.

Impozitul pe venit, de 16%, l-a retinut Primaria, la data platii indemnizatiei pentru alegeri.

Contributia de 5.5% se retine numai daca nu realizati alte venituri supuse CASS.
CASS o va calcula si imputa ANAF in momentul in care Primaria va depune declaratia anuala 205 (in februarie 2015), cu impozitul calculat si retinut pe beneficiarii de venit. Prin septembrie 2015, probabil, veti primi o hartie acasa cu CASS de plata.
kres, utilizator