Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale doresc sa nu mai figurez pe actele firmei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

doresc sa nu mai figurez pe actele firmei

Buna ziua ! am dat concurs pentru ocuparea unui loc de munca in cadrul armatei si am reusit! dar am o firma pe care am gasit s-o vand ! nu mai vreau sa figurez deloc pe actele firmei ce trebuie sa fac ? rog raspuns urgent !!! va multumesc
Cesionati partile dvs. sociale si astfel nu mai sunteti asociat in firma.

Av. Ana Florea
Multumesc frumos! si in cazul asta presupun ca viitorul asociat va prelua toate datoriile pe care le are firma !?
Prezentati actele dvs. unui avocat pentru a va oferi o solutie corecta problemei dvs.

Av. Ana Florea
Cea mai rapida cale este cesinuea de parti sociale.

Dvs. spuneti ca firma are si datorii, in aceasta situatie trebuie consultate cu atentie documentele.

In situatia in care cel care cumpara este de acord sa preia tot, la momentul vanzarii catre noul asociat se va transmite si activul si pasivul societatii.
Contractele trebuie executate cu buna credinta. Aceasta se aplica si cazul contractului de cesiune parti sociale.
Drept urmare aveti obligatia , anterior cesiuni , sa-l informati pe cesionar despre datoriile pe care le are unitatea, punandu-i totodata la dispozitie si actele unitatii. Daca in urma consultarii actelor consimte la o preluare a unitatii sunteti absolvit de orice vina.
Daca nu-l informati corespunzator contractul poate fi anulat pt. vicierea consimtamantului.