avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale doresc sa nu mai figurez pe actele firmei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

doresc sa nu mai figurez pe actele firmei

Buna ziua ! am dat concurs pentru ocuparea unui loc de munca in cadrul armatei si am reusit! dar am o firma pe care am gasit s-o vand ! nu mai vreau sa figurez deloc pe actele firmei ce trebuie sa fac ? rog raspuns urgent !!! va multumesc
Cel mai recent răspuns: lilisor83 , utilizator 12:26, 15 Mai 2009
Cesionati partile dvs. sociale si astfel nu mai sunteti asociat in firma.

Av. Ana Florea
Multumesc frumos! si in cazul asta presupun ca viitorul asociat va prelua toate datoriile pe care le are firma !?
Prezentati actele dvs. unui avocat pentru a va oferi o solutie corecta problemei dvs.

Av. Ana Florea
Cea mai rapida cale este cesinuea de parti sociale.

Dvs. spuneti ca firma are si datorii, in aceasta situatie trebuie consultate cu atentie documentele.

In situatia in care cel care cumpara este de acord sa preia tot, la momentul vanzarii catre noul asociat se va transmite si activul si pasivul societatii.
Contractele trebuie executate cu buna credinta. Aceasta se aplica si cazul contractului de cesiune parti sociale.
Drept urmare aveti obligatia , anterior cesiuni , sa-l informati pe cesionar despre datoriile pe care le are unitatea, punandu-i totodata la dispozitie si actele unitatii. Daca in urma consultarii actelor consimte la o preluare a unitatii sunteti absolvit de orice vina.
Daca nu-l informati corespunzator contractul poate fi anulat pt. vicierea consimtamantului.

Alte discuții în legătură

Transformare srl dnecea dnecea Buna ziua, as dori sa transform un srl care are aproximativ 2 ani vechime si nici un fel de venit in momentul asta intr-un alt gen de societate care sa nu fie ... (vezi toată discuția)
Cedare parti sociale de la 2 asociati la 1. VASSY VASSY Buna seara, Va rog, la preluarea unei firme , prin contract de cesiune , se poate ca de la 2 asociati cu 50% din partile sociale sa fie cesionate unei singure ... (vezi toată discuția)
Am cesiunat un srl. Jimmy74 Jimmy74 Buna ziua,am o nelamurire va rog anul trecut am cesionat srl.la ca eram asociat impreuna cu sotia,eu fiind administrator,problema este ca am avut o datorie ... (vezi toată discuția)