avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea112/1995
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea112/1995

Buna ziua!
Pentru achizitionarea unei locuinte in baza legii 112/1995("In cazul vinzarii apartamentelor cu plata in rate, la incheierea contractului se va achita un avans de minimum 30% din pretul apartamentului.
Ratele lunare pentru achitarea contravalorii apartamentului se vor esalona pe o perioada de maximum 15 ani, cu o dobinda reprezentind jumatate din dobinda de referinta stabilita anual de Banca Nationala a Romaniei.
Tinerii casatoriti, in virsta de pina la 30 de ani, precum si persoanele trecute de 60 de ani vor plati un avans de 10%, iar plata in rate lunare se esaloneaza pe o perioada de maximum 20 de ani. ")
intrebari:
-amandoi sotii trebuie sa aiba sub 30 ani pentru a se incadra la avansul de 10%?(in cazul de fata doar titularul de contract de inchiriere are sub 30 de ani)
-ce conditii trebuie sa indeplineasca girantii?
Va multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Legea 112 din 1995 rahovei rahovei buna ziua.locuiesc de 6 ani intr-o locuinta nationalizata si doresc sa o cumpar dar cei de la primarie mi-au spus ca nu am dreptul sa cumpar locuinta deoarece ... (vezi toată discuția)
Apartament inchirita de la icral edymanuel2000 edymanuel2000 In urma cu aproximativ 32 de ani tatal meu a inchiriat ( a primit de la servici cum era pe vremea aceia ) un apartament de la fostele ICRAL ! aveam de atunci ... (vezi toată discuția)
Un imobil care face obiectul legii nr.112/1995 mihaicalinescu2005 mihaicalinescu2005 legea nr.112/1995 " ART. 9 [b]Chiriaşii titulari de contract ai apartamentelor ce nu se restituie în natură foştilor proprietari sau moştenitorilor ... (vezi toată discuția)