Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dosar indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dosar indemnizatie

Buna ziua!va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns!am nascut...mi am luat postnatalul de 42 de zile...si mi s a dat de la primarie o adeverinta sa merg la angajator sa o completez..ma sunat azi angajatorul sa merg sa o i au cq mi a completat o...si ca trebuie sa mai semnez ceva...va rog mult sa i spuneti chiar trebuie sa mai semnez ceva si ce anume... ???tin sa mentionez cacam fst in conflict cu angajatorul de cand am ramas insarcinata..si nu vreau sa am vreo surpriza...sa imi spuneti daca treb sa semnez cva si ce anume!!!va multumesc mult
Ar putea fi vorba de cererea pentru suspendarea CIM in vederea efectuarii concediului pentru cresterea si ingrijirea copilului, pe care o faceti dvs.In urma acestei cereri angajatorul va da decizia de suspendare + acea adeverinta cu care mergeti la Primarie pentru a completa dosarul in vederea obtinerii indemizatiei.
Eu i am dus o cerere facuta de mine sa mi inceteze contractul de munca si adeverinta de la primarie....adeverinta sa mi o completeze ..si cerere sa mi o aprobe...semneze si stampileze...eu ce anume treb sa i semnez ei??
maramary a scris:

sa mi inceteze contractul de munca

NU sa inceteze!!! Sa se suspende!:)
Teoretic, n-ar trebui sa mai semnati altceva. Dar, nu semnati nimic pana nu cititi bine. Si, daca nu intelegeti ce anume va cere angajatorul sa semnati, reveniti aici si cereti informatii.
De fapt in cerere am scris sa mi aprobe acordarea indemnizatiei de crestere copil pana la varsta de 2 ani ...asa mi sa zis de la primarie..nu am zis nici sa suspende nici sa incheiei...e ok?
Angajatorul are obligatia a va aprobe concediu pentru cresterea copilului si nu acordarea indemnizatiei pentru CCC.

Prin urmare, refaceti cererea si solicitati angajatorului acordarea CCC pentru o durata de 1 an sau 2 ani ori 3 ani in cazul copilului cu handicap.