Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce fel de tara e asta?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce fel de tara e asta?

Am cumparat un auto adus din afara. I-am facut RAR-ul, ITP-ul, insa la Primarie sunt obligat sa aduc eu vanzatorul pt ca nu s-a inregistrat cu el si trebuie sa plateasca impozit o luna. De asemenea, la Politie mi se pretinde sa aduc un act care sa demonstreze cum a fost masina adusa in tara, pe roti sau platforma!!!
Nu se poate introduce o actiune in justitie, pe cale de ordonanta presedintiala, pe obligatia de a face?
emil6702, utilizator
Dupa raspunsul dvs, chiar are un sens titlul topicului...
petre32 a scris:

ce va pot spune din auzite...este urmatoarea varianta...pt ca aveti toate actele (mai putin doc de la vanzator din partea primariei) puteti face mai multe contracte de V-C cu cativa prieteni..veri..rude...neamuri....vanzari fictive...pt ca la final "vanzatorul" care o sa va vanda masina va fi "curat" fara problem..si o sa primiti acel doc "fiscalul fostului proprietar"..

Asta pentru ca ultimul cumparator sa poata inmarticula masina fara probleme. Problema platii impozitului ramane insa in picioare. Toti proprietarii trebuie sa plateasca impozit, asa e la noi (avem impozite si pe balti si stalpi).

Emil nu o sa poata inmatricula masina din lipsa actelor de la dosar, la asta se rezuma totul.

Ba am toate actele, dar nu suport sa ma bage pe mine la mijloc unde nu am problema eu. Impozitul pe o luna as putea sa-l achit eu, ca nu-i mult, dar trebuie sa vin cu fostul proprietar. Si ce problema am eu cum a fost adusa masina, a fost inmatriculata provizotiu. Si in fine, in Germania in 15 min. ai toate documentele.
Emil, vorbesti despre o tara civilizata :)
Impozitul se achita in nume propriu, cu buletinul in mana.
Cred ca tre' sa o vinzi cuiva si sa o cumperi din nou, totul in aceeasi zi.