avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mandat de arestare european
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Mandat de arestare european

Asi dori sa aflu daca, autoritatile Germane emite mandate europene de arestare pentru un rest de pedeapsa
de 244 de zile ,,dintro pedeapsa de 2ani dintre care sa ezecutat 2/3”
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:57, 7 Iulie 2014
Se poate emite mandatul european daca e vorba de un rest de pedeapsa.
Va puteti insa apara.
Sentinta este data de tribunalul suprem bavarez ,,OLG Munchen,,
cam care a fi caile de aparare ?
Se poate face contestatie la mandatul european?

Merci..
Nu va puteti apara in Germania ci doar in Romania daca sunteti condamnat definitiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mandate de extradare PanteaCosmin PanteaCosmin Asi dori un raspuns la o problema mai delicata... Am fost condamnat in ,Germania , la o pedeapsa de 2 ani si alta de un an si 4 luni,dintre care am executat ... (vezi toată discuția)
Cine judeca contestatia la executarea pedepsei? amales amales in ncp numai exista forma agravanta dar in condamnare prejudiciul era de 214 100 ron in vechiul cod a fost judecat de tribunal acum ca in ncp prejudiciul este ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! David alexandru David alexandru Am o intrebare pentru dumneavoastra, am de executat pedeapsa de un (1)an cu executare pentru un geam spart, problema este ca eu cu sotia am trimis bani unui ... (vezi toată discuția)