avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... salarizare
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

salarizare

am fost incadrata in invatamnt ca administrator financiar debutant in dec 2008 iar in sept 2009 am trecut la adm fin grad 3 . la sep 2011 postul s-a desfiintat si s-a infiintat post de contabil sef. in urma examenului domanele din comisei m-au incadrat ca administrator financiar grad 1 deoarece nu exista functie de contabil sef in grila de salarizare ci doar post . in urma unui control mi s-a spus ca nu am fost incarata corect. va rog sa-mi spuneti daca e ok incadrarea mea si baza legala va rog
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 15:01, 10 Iulie 2014
De unde a fost controlul? Ce incadrare se sustine in opinia controlului? Administrator financiar (de patrimoniu) este incadrarea, iar postul este de contabil-sef, ca sa puteti lua indemnizatie de conducere.

ORDIN nr. 4847 bis/01.10.2004 pentru aprobarea metodologiei de utilizare a funcţiei didactice auxiliare de administrator financiar (patrimoniu) şi echivalarea acesteia cu funcţiile pentru activitatea de specialitate din anexa V/1 capitolul I lit. a) şi c) la O.U.G. nr. 191/2002, cu modificările şi completările ulterioare
[ link extern ]

Art. l. Se aprobă metodologia de utilizare a funcţiei didactice auxiliare de administrator
financiar (patrimoniu) şi echivalarea acesteia cu funcţiile pentru activitatea de specialitate
din anexa V/1 capitolul I lit. a) şi c) la O.U.G. nr. 191/2002, cu modificările şi
completările ulterioare, care face parte integrantă din prezentul ordin.


Metodologia pentru utilizarea funcţiei didactice auxiliare de administrator
financiar (patrimoniu) şi echivalarea acesteia cu funcţiile de specialitate din
anexa V/1 capitolul I lit. a) şi c) şi cu unele funcţii din anexa V/2 de la O.U.G. nr.
191/2002, cu modificările şi completările ulterioare

Art. 1. Funcţia de administrator financiar (patrimoniu) se utilizează ca funcţie
didactică auxiliară în cadrul instituţiilor şi unităţilor de învăţământ, a unităţilor
conexe şi a altor unităţi subordonate Ministerului Educaţiei şi Cercetării, pentru
activităţile care cuprind atribuţii şi sarcini cu specific financiar-contabil, normare
salarizare, investiţii, reparaţii, aprovizionare şi administrative.


Legea 63/2011, Anexa 3b (functia de contabil/contabil-sef nu mai apare)
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Studii superioare andrey2501 andrey2501 Va multumesc pentru raspunsuri, dar as dori sa stiu daca dupa terminarea masterului in audit financiar contabil pot fi incadrata pe un post de administrator ... (vezi toată discuția)
Loc de munca gabriela09 gabriela09 Administrator financiar (patrimoniu )studii superioare intr-o scoala ce reprezinta ca post si in grila de salariu se incadreaza .va multumesc (vezi toată discuția)
Incurcate sunt caile ... invatamantului tomamirela tomamirela scoala care angajeaza contabil cu jumatate de norma declara la ajofm ca are nevoie de administrator financiar de patrimoniu (???) , o tine una si buna ca ... (vezi toată discuția)