Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... salarizare
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

salarizare

am fost incadrata in invatamnt ca administrator financiar debutant in dec 2008 iar in sept 2009 am trecut la adm fin grad 3 . la sep 2011 postul s-a desfiintat si s-a infiintat post de contabil sef. in urma examenului domanele din comisei m-au incadrat ca administrator financiar grad 1 deoarece nu exista functie de contabil sef in grila de salarizare ci doar post . in urma unui control mi s-a spus ca nu am fost incarata corect. va rog sa-mi spuneti daca e ok incadrarea mea si baza legala va rog
De unde a fost controlul? Ce incadrare se sustine in opinia controlului? Administrator financiar (de patrimoniu) este incadrarea, iar postul este de contabil-sef, ca sa puteti lua indemnizatie de conducere.

ORDIN nr. 4847 bis/01.10.2004 pentru aprobarea metodologiei de utilizare a funcţiei didactice auxiliare de administrator financiar (patrimoniu) şi echivalarea acesteia cu funcţiile pentru activitatea de specialitate din anexa V/1 capitolul I lit. a) şi c) la O.U.G. nr. 191/2002, cu modificările şi completările ulterioare
[ link extern ]

Art. l. Se aprobă metodologia de utilizare a funcţiei didactice auxiliare de administrator
financiar (patrimoniu) şi echivalarea acesteia cu funcţiile pentru activitatea de specialitate
din anexa V/1 capitolul I lit. a) şi c) la O.U.G. nr. 191/2002, cu modificările şi
completările ulterioare, care face parte integrantă din prezentul ordin.

Metodologia pentru utilizarea funcţiei didactice auxiliare de administrator
financiar (patrimoniu) şi echivalarea acesteia cu funcţiile de specialitate din
anexa V/1 capitolul I lit. a) şi c) şi cu unele funcţii din anexa V/2 de la O.U.G. nr.
191/2002, cu modificările şi completările ulterioare

Art. 1. Funcţia de administrator financiar (patrimoniu) se utilizează ca funcţie
didactică auxiliară în cadrul instituţiilor şi unităţilor de învăţământ, a unităţilor
conexe şi a altor unităţi subordonate Ministerului Educaţiei şi Cercetării, pentru
activităţile care cuprind atribuţii şi sarcini cu specific financiar-contabil, normare
salarizare, investiţii, reparaţii, aprovizionare şi administrative.

Legea 63/2011, Anexa 3b (functia de contabil/contabil-sef nu mai apare)
[ link extern ]