Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi asupra bunurilor mostenite
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi asupra bunurilor mostenite

As dori sa stiu daca si care sunt drepturile celuilalt sot asupra bunurilor, provenite din mostenire in urma decesului parintilor, in cazul unui partaj.

Va multumesc
Nu are decat cel mult un drept de creanta daca au investit impreuna in acele bunuri mostenite, daca e cazul.
Sotul mostenitor primeste bunuirle aceala ca bunrui proprii, nu comune cu sotul nemostenitor.
Sotul nemostentior nu are nici o legatura cu acele bunuri.
Sa inteleg ca nu exista un barem temporal dupa care se pot ridica pretentii, atata timp cat ''mananci ...deci existi'' ?
In ce priveste drepturile de creanta, banuiesc ca tr dovedite cu chitante, facturi, etc

Multumesc utilizatorilor pentru timpul acordat
myticu, utilizator
myticu a scris:

Sa inteleg ca nu exista un barem temporal dupa care se pot ridica pretentii

Cu privire la un eventual drept de creanta, exista termenul general de prescriptie de 3 ani de la scandenta obligatiei de restituire sau de la realizarea cheltuielii, dupa caz.

In ceea ce priveste proprietatea, ori calitatatea de singur proprietar pe care o are sotul mostenitor, aceasta nu se schimba prin simpla trecere a timpului.
Cum zicea o consultanta foarte faina pe acest forum, proprietatea nu este ca varul de pe pereti, nu se ia de om prin atingerea de perete zi de zi dupa 1, 2, 5, 20 de ani.