Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa revenire din CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa revenire din CIC

Buna ziua,

M-am intors din CIC de 2 ani la 1 martie2014, contractul de munca pe perioada nedeterminata s-a reluat dar la 30 iunie am fost instiintata ca departamentul va fi reorganizat printr-o hotarare AGA si ca dupa perioada preavizului trebuie sa imi inceteze contractul cu art65.
Am dreptul la somaj in cazul acesta chiar daca nu au trecut 6 luni de la revenirea din CIC?
Multumesc
Daca va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) atunci veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.