Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

Buna ziua ! As vrea sa stiu cate zile trebe sa fie lucrate la locul de munca in anul 2014 ca sa primesc concediu de maternitate si bani de maternitate ? multumesc.
1. Pentru a beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = prenatal si postnata) trebuie sa aveti un stagiu de cotizare la sanatate de cel putin o luna in cele 12 luni premergatoare intrarii in concediu de maternitate.

2. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 1 an sau 2 ani, trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.)

3. Perioadele de care am pomenit mai sus nu trebuie sa fie neaparat la acelasi angajator.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane