Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... probleme cu Posta Romana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

probleme cu Posta Romana

Buna ziua,
Poate ma puteti ajuta cu un sfat in urmatoarea situatie:

Un salariat nu a mai venit la serviciu de vreo 2 -3 luni.
Salariatul are domiciliul intr-un sat de langa orasul sediu al angajatorului (la 5 km).
Incercand sa il convoc la cercetarea dsiciplinara prealabila, am trimis prin posta (cu confirmare de primire) invitatia, la 1 martie 2009, pentru data de 29 martie 2009 (sedinta). (eu, cu planul ca, in caz ca va primi plicul, sa fie convocat cu suficient timp inainte - 5 zile lucratoare, iar in caz ca nu este de gasit, sa fie timp pentru a mi se intoarce recomandata - avnad grija sa nu depasesc nici termenul de 30 zile)
din pacate, confimarea de primire mi s-a intors in data de 10 aprilie, receptionata de destinatar la 9 aprilie. :(

in fine, evident am depasit termenul de 30 zile pentru cercetare, si, cum angajatul tot nu venea la lucru, am luat-o de la capat cu alta convocare, pentru alta data.
am trimis o alta convocare, la data de 15 aprilie 2009, pentru o sedinta din data de 8 mai 2009. (iarasi am lasat timp suficient).
surpriza, si de data asta confirmarea mi s-a intors cu plicul primit in 8 mai 2009 (exact in data cand era programata cercetarea).
Nici de data asta, angajatul nu a venit la sedinta (nici n-avea cum), si nici sa se intereseze ce se intampla.
Nici decizie de concediere legala nu mai am cum sa emit, si sincer, in afara de reclamtii la posta (care, se vede, nu rezolva nimic) nu stiu cum sa procedez.

Nu am posibilitatea sa ma duc personal sa caut oamenii pe la ei pe acasa.
M-am gandit la un serviciu de curierat mai serios decat posta romana, insa nu stiu ce valoare probanta ar avea in instanta o trimitere facuta astfle.

Ma puteti sfatui cum sa fac?

p.s. Din moment ce angajatul sta acasa, primeste convocatoare si nu vine macar sa intrebe ce-i cu ele, ma astept la ce e mai rau in caz ca se emite o decizie nelegala, si as vrea sa imi iau toate masurile de precautie.
1. Puteti pe aceasta perioada sa ii suspendati CIM in temeiul art. 52 lit a) Codul Muncii
2. Are valoare probanta trimiterea convocarii prin curier, cu conditia sa alegeti varianta cu "confirmarea primirii"
1. Nu inteleg cum scrisoarea a facut la dus o luna de zile si la intors o singura zi!? (si asta in ambele cazuri).
2. Salariatul a avut posibilitatea sa ia legatura cu angajatorul dupa ce a primit prima scrisoare sau dupa ce a primit-o pe a doua, dar se vede ca nu i-a pasat prea tare. Atunci dvs. de ce va faceti probleme?
3. Procedati la incetarea CIM, deoarece el nu s-a prezentat la convocare.
4. Ce ar putea sa faca salariatul? Sa conteste concedierea? Sub motivul ca a lipsit nemotivat, a stat acasa si nici nu a raspuns la convocari? Ce judecator i-ar da dreptate?
5. Colega mea @pakos v-a raspuns la celelalte intrebari.
tudorvaleriu a scris:

1. Nu inteleg cum scrisoarea a facut la dus o luna de zile si la intors o singura zi!? (si asta in ambele cazuri).
2. Salariatul a avut posibilitatea sa ia legatura cu angajatorul dupa ce a primit prima scrisoare sau dupa ce a primit-o pe a doua, dar se vede ca nu i-a pasat prea tare. Atunci dvs. de ce va faceti probleme?
3. Procedati la incetarea CIM, deoarece el nu s-a prezentat la convocare.
4. Ce ar putea sa faca salariatul? Sa conteste concedierea? Sub motivul ca a lipsit nemotivat, a stat acasa si nici nu a raspuns la convocari? Ce judecator i-ar da dreptate?
5. Colega mea @pakos v-a raspuns la celelalte intrebari.

1. nu cred ca scrisoarea a facut o luna la dus. cred ca a stat forte mult la posta de destinatie, s-or fi tot trimis avize, si s-a ridicat tarziu de catre cercetat, tocmai pentru ca posta, vaznad ca acesta nu vine s-ai ridice recomandata, nu a binevoit sa o trimita inapoi in termenul de 10 zile, ci a mai tinut-o ...putin, pana cand impricinatul a venit dupa ea.
3. as inceta eu cim, dar nici o convocare nu a fost receptionata cu 5 zile lucrataore inainte de cercetarea prealabila.
4. stiti cum e, mai bine sa imi aiu precautii decat sa imi para rau :(

p.s. nu sunt direct interesat saii suspend cim, pentru ca oricum apare in pontaje ca nemotivat.

Va multumesc.