Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Formularul 201, Declaratie privind veniturile din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Formularul 201, Declaratie privind veniturile din strainatate

Buna ziua

As dori si eu sa aflu o precizare referitor la formularul 201-Declaratie privind veniturile din strainatate.
(Am aflat ca acesta este formulaeul care trebuie comlpetat pentru impozitarea unor bani pe care i-am obtinut lucrand pe Internet pe un site francez.)

Acest formular are, la punctul III , doua rubrici:
1. Venit (lei) si 2. Pierdere fiscala(lei)

As vrea sa stiu daca la pierdere fiscala se trec cheltuielile care le suport pentru ca sa lucrez pe Internet:
costul conexiunii Clicknet si respectiv contravaloarea curentului electric consumat de calculator. In acest caz daca socoti costul curentului electric minim 10 Ron/luna, adica 120 Ron / an 2008 si costul conexiunii Internet de 9.5 Euro( fara TVA, sau pui valoarea si cu TVA ?), adica sa zicem asa estimativ 35 Ron / luna, deci 420 Ron/an 2008, ar veni un total de 540 Ron / an 2008, adica mai mult decat Venitul. In aceasta situatie iti mai primeste la Administratia Finantelor publice formularul 201? Dar , chiar daca ti l-ar primi ei, poti sa nu il mai depui sau esti obligat de lege sa il depui oricum ?
Cheltuielile se trec la rubrica de cheltuieli. Pierderea este rezultatul dintre cheltuieli si venituri. (cheltuielile fiind mai mari).