Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Modalitate de completare formular 200
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Modalitate de completare formular 200

Trebuie sa depun formularul 200 pt 2012 si nu stiu ce sume sa trec la rubricile respective...ma poate ajuta cineva? Multumesc
Trebuie sa postati aici, in continuarea intrebarii mai multe informatii legate de tipul de venit (activitate) pe care ati desfasurat-o in 2012 si pentru care trebuie sa depuneti declaratia in 2013 si alte informatii care sa ne permita sa va dam un sfat.
Comert online cu amanuntul-hainute copii..neplatitor de TVA..MULTUMESC
In D 200 doamna, trebuie sa treceti sume.Venituri si cheltuieli.Nu avem cum sa va indicam noi ce sume sa treceti in rubricile respective.
Sunteti intreprindere individuala,pfa?
Mod de completare declaratie 200:
-venitul brut: se trece totalul veniturilor (incasarle in numerar cu chitante sau prin banca)
-cheltuieli deductibile: se trece suma cheltuielilor cu marfa+o parte din facturile la curent (cf. contract comodat) si alte cheltuieli concrete cazul dumneavostra+contributia la sanatate sanatate platita in timpul anului, fara impozit pe venit platit
-cheltuieli deductibile obligatorii: treceti contributia la sanatate platita in timpul anului
-calculati venitul net
-la randul urmator nu aveti de completat
-in final completati randul care corespunde cu faptul ca aveti sau nu castig sau pierdere.
george-neagu, moderator