Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fiscal fals cumparare masina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fiscal fals cumparare masina

de cateva saptamani m-am bagat singur intr-o mare belea,am cumparat o masina de la un intermediar care mi-a dat toate actele masinii si fiscalul pe numele propietarului din talon si am facut cu el doar o chitanta de mana acesta spunandu-mi ca trebuie sa fac eu contract direct cu propietarul ca sa pot immatricula masina,am facut asta am fost la finante mi-a luat-o in evidenta si am facut apoi toate demersurile pt immatriculare pana aici a fost ok,doar ca la immatriculari acestia au spus ca fiscalul e fals sa ma duc la propietar sa rezolv problema,am cautat apoi propietarul din carte si acesta mi-a spus ca a vandut masina acum vreo 2 ani am mers cu el la finante in judetul lui si intr-adevar masina figura la alta persoana cu datorii de 4000 ron acum ce pot face ,masina figureaza si la mine si la acea persoana la ce sa ma astept,mi-am retras dosarul de la immatriculari dar acestia mi-au zis ca o sa trimita o citatie propietarului din cauza contractului facut de mine si ca fiscalul fals e pe numele lui .daca cineva are vreo idee a-s fi profund recunoscator ca nu stiu ce sa mai fac . sa fac o plangere pentru inselaciune ma gandesc ca eu a-s fi vinovatul deoarece am facut contractul fara ca propietarul sa fie prezent
Dv puteti sa ridicati pretentii fata de vanzator,respectiv puteti formula actiune in instanta impotriva acestuia,care mai mult ca sigur ca a vandut bunul mobil tocmai datorita problemelor cu care va confruntati si dv
pai problema e ca cel de la care am luat eu masina nu e nici cel trecut in talon si carte nici cel cu datorii la fisc unde figureaza masina ,e un al treilea sau poate chiar mai mult si cu el eu am decat o chitanta scrisa de mana intre noi,eu mi-am facut contract direct cu cel de pe talon fara ca acesta sa fie prezent ca asa am fost indrumat ca sa o pot inscrie nu stiam ce va urma acum ma gandesc sa nu fiu acuzat de uz de fals in inscrisuri sau alte belele din cauza fiscalului
Situatia este cumva confuza.
Problema cu fiscalul e problema lui.
Dupa parerea mea ati fost cumparator de buna-credinta.
In practica aceasta se mai face si asa.
Strict legal ar fi trebuit sa aiba procura.

E adevarat referitor la uzul de fals ca ati cam putea avea probleme dar fiscul trebuie sa isi recupereze datoria de la vanzator.
Sa il execute silit.
Cum si-au dat seama ca fiscalul e fals?

Cei de la rutiera ce zic?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
pai cei de la fisc nici nu si-au dat seama asta ma intriga , eu am facut contract direct cu cel care figureaza in talon ca pe numele lui era fiscalul si m-a pacalit asa cel de la care am luat-o sa fac pentru ca citez "platesti o amenda de 35 lei.. cum ca n-ai luat-o in evidenta in februarie cand e eliberat fiscalul ca eu n-am luat-o in evidenta "si nu m-am gandit ca se poate ajunge aici si am facut contractul ala fara ca propietarul sa fie prezent sau sa stie de asa ceva el vanduse masina de 2 ani si masina acum figureaza si la altul care are datorii(nu cel de la care am luat-o eu ci unul care a cumparat masina si a dat-o mai departe).deci cei de la fisc si-au dat acceptul si acum masina figureaza si la mine problema a inceput cand am bagat dosarul la immatriculari acestia au verificat si fiscalul e fals(persoanele care sunt trecute in fiscal respectiv director la semnaturi samd nici nu lucreaza acolo) i-am intrebat de ce nu mi s-a spus direct cand m-am dus la fisc despre asta si acestia mi-au trecut-o in evidenta si raspunsul a fost :ei nu verifica noi verificam...acum nu stiu ce sa fac probabil o sa primeasca propietarul din talon o citatie in legatura cu fiscalul fals el neavand nici o vina si aici cred ca pic eu de fraier ca am facut contractul ala cu el aiurea sa ma duc eu la politie sa spun ce am patit iar sunt constient ca mi-am facut-o cu mana mea si nu o sa rezolv nimic practic sunt legat de maini si de picioare nu stiu ce sa mai fac...
Daca a semnat proprietarul vanzarea sunteti proprietar.
In rest...ce ati putea sa faceti daca sunteti proprietar de buna - credinta?
Nu cred ca nu veti alege sa nu o inmatriculati.
Proprietarul are dreptul de a folosi bunul...
E complicata situatia dar nu aveti ce sa faceti...
Nu cred ca o sa renuntati la masina.
Vorbiti sa va dea banii inapoi si asta rezolva tot...
Dar...daca nu vrea?