Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Buna ziua! Daca un angajat se afla in perioada de penalizare salariala si savarseste alta abatere disciplinara(diferita de cea in urma caruia a fost penalizat)...facem iar cercetare? poate fi concediat?
Cercetarea disciplinara se face pentru fiecare abatere disciplinara. Poate fi concediat.
E minora cea de-a doua abatere...am putea s-o finalizam cu un avertisment? (in conditiile in care are deja penalizare 10% din salariu pt 3 luni si asta ar fi ultima luna)
Sanctiunea pe care o aplicati trebuie sa fie in functie de particularitatile abaterii, iar decizia apartine angajatorului.
Sigur ca puteti sa ii dati doar un avertisment scris.
In acest caz, nu este nevoie de cercetare disciplinara.
Angajatorul stabileşte sancţiunea disciplinară aplicabilă în raport cu gravitatea abaterii disciplinare săvârşite de salariat, avându-se în vedere următoarele:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.