Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Societate de asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Societate de asigurare

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. daca pagubitul vine cu avocatul la societatea de asigurari si cere oferta de despagubire in original, societatea de asigurari i-o poate inmana in original sau copie???? societatea de asigurari e obligata sa inmaneze acest document avand in vedere ca acesta trebuie sa existe la dosar in original la momentul platii ? daca da, ce articol din Ordin.? multumesc!
Cererea in original odata depusa ramane la asigurator deoarece acesta este documentul final in baza acruia plateste despagubirea.
multumesc pentru raspuns. acelasi lucru il cunoasteam si eu. Dar au fost multe situatii de genul asta si din acest motiv aveam nevoie de o noua parere. Exista vreun articol care sa-mi spuna negru pe alb asta? multumesc inca o data!
Eu v-as indica sa solicitări din partea asiguratorului sa va informeze in mod oficial la cât a fost constituita rezerva de dauna in cazul dosarului Dvs.
Este doar o oferta, nu are nici o valoarea dpdv juridic. Mai puteti negocia si este posibil ca, dupa, sa primiti o alta oferta. In raspunsul dvs. la oferta faceti referire la suma oferita si atunci nu veti avea nevoie de oferta in original.