Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma fara angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma fara angajati

Este normal si legal ca o societate sa functioneze fara sa aiba angajati?
Firma are doar un director general si un adminitrator, acesta din urma ocupandu-se de tot.
Multumesc
1. Directorul general si Administartorul nu sunt angajati cu contract individual de munca (CIM)?

2. Daca nu, de unde stiti ce functii au?
Nu exista niciun text de lege care sa prevada obligativitatea angajarii unor persoane.

Administratorul unei societati poate avea contract de mandat in baza caruia isi poate desfasura activitatea.
Atunci cand s-a infiintat firma, undeva in documentele firmei, cred ca in actul constitutiv, apare precizat faptul ca unul din ei este administrator, iar celalalt director general.
Cislariu_Gica, utilizator
In acest caz, se considera ca au contract de mandat daca sunt prevazuti in actul constitutiv.