Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bolnav si fara drepturi..
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bolnav si fara drepturi..

buna seara!!sa nu va plictisesc intru direct in subiect...suntem 3 frati,doi dintre frati au cedat dreptul lor dintr-o mostenire unei matusi,unul dintre frati este bolnav psihic si nu a fost chemat la notar,nu a fost trecut in actele de mostenire si totusi matusa si-a facut titlu pe mostenirea respectiva... intrebare? fratele bolnav prin imputernicire sau tutela prin altcineva poate anula actul de mostenire al matusi prin instanta??multumesc anticipat!!
Trebuie instituita mai întâi tutela si apoi tutorele, reprezentantul sau legal, sa ceara in instanța anularea certificatului. Numirea reprezentantului interzisului se face tot de către instanța de la domiciliul acestuia.