Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Refuz eliberare certificat fiscal
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Refuz eliberare certificat fiscal

o persoana fizica solicita certificat fiscal pentru un imobil-proprietate personala -( nu are datorii).Daca are datorii avand si o societate ( datoriile sunt pe societate si el este administrator unic al societatii respective - are un spatiu inchiriat si i - a expirat si contractul de inchiriere- fiind in litigiu societatea cu Primaria pentru evacuare si reziliere contract) e legal sa nu i se elibereze certificatul fiscal?
Nu este tocmai legal. Potrivit procedurii fiscale, contribuabilul - proprietar, are dreptul de a solicita eliberarea certificatului fiscal, la cerere. Faptul ca detine si o firma, nu are nicio legatura cu statutul persoanei fizice.