Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Marire capital social
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Marire capital social

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca putem mari capitalul social al unei firme cu suma din ct. 4551(sold. C)?Daca da ce implicatii sunt si daca prin aceasta marire putem trece de la impozit micro. la impozit pe profit ?Va multumesc mult pt. ajutor!
Majorarea capitalului social poate fi efectuata intr-una din urmatoarele forme:
- prin marirea numarului de parti sociale;
- prin marirea valorii nominale a partilor sociale deja existente;
- prin incorporarea rezervelor, a beneficiilor sau a primelor de emisiune;
- prin compensarea unor creante lichide si exigibile asupra societatii cu parti sociale emise de aceasta si repartizarea creditorilor.
Emisiunea de noi parti, precum si majorarea valorii nominale a acestora se poate realiza din mai multe surse, astfel:
- majorarea capitalului social prin noi aporturi, deci prin aportul propriu al asociatilor sau prin aportul unor noi asociati, cooptati pe aceasta cale;
- majorarea capitalului social prin compensarea unor creante lichide si exigibile asupra societatii cu parti sociale ale acesteia.
Societatea cu raspundere limitata care isi majoreaza capitalul social trebuie sa respecte toate conditiile de forma si de fond prevazute pentru constituirea sa.